Jak informuje portal "Money", prawnicy i doradcy podatkowi wskazują, że obecne przywileje, jakie posiadają urzędnicy skarbówki, powinny zostać jak najszybciej doprecyzowane. Zwracają uwagę, że skarbówka zyskała przywileje większe niż te, jakimi obecnie dysponuje prokuratura. Warto przypomnieć, że przedstawiciele skarbówki mają wgląd do naszych kont bankowych, ale także mogą blokować pieniądze na kontach. Wyroki Najwyższego Sądu Administracyjnego wskazują, że są to działania niepotrzebne.

Ogromne uprawnienia skarbówki

Przepisy, które nadały tak wiele uprawnień skarbówce, miały za zadanie uszczelnić system podatkowy. Niestety niski stopień precyzyjności zapisów ustawy, pozwalają na ich bardzo szeroką i uznaniową ich interpretację przez przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: KAS).

Jednym z rozwiązań, które budzi ogromne emocje, jest możliwość przeglądania naszych kont bankowych i dokonywanych na nich operacji. KAS może wystąpić o to do banku w dowolnym momencie.

Urząd Skarbowy/YouTube @Prawem na lewo
Urząd Skarbowy/YouTube @Prawem na lewo
Urząd Skarbowy/YouTube @Prawem na lewo

Co więcej, my, jako właściciele rachunku bankowego, nie będziemy mieli nawet pojęcia o tym fakcie, bo ustawodawca dał organom skarbowym możliwość nieinformowania o tym fakcie właściciela kontrolowanego konta.

To też budzi mocny sprzeciw

Kolejnym zapisem, który budzi ogromne wątpliwości, jest możliwość blokowania przez KAS pieniędzy na koncie kontrolowanej osoby. Podstawowy termin blokady wynosi 72 dni, choć może zostać wydłużony do 3 miesięcy.

"Instrument ten jest wyjątkowo dolegliwy dla przedsiębiorców, a jednak zasady jego stosowania nie są jasne" - wskazuje cytowany przez portal "Money" dr Grzegorz Keler, adwokat w kancelarii SPCG.

Prawnik dodał, że blokada jest dokonywana jest na podstawie algorytmu, który szacuje wskaźnik ryzyka. Należy dodać, że algorytm ten pozostaje niejawny, nie ma więc możliwości dokonania jego weryfikacji.

Bankomat/YouTube @FinanseNa50plus
Bankomat/YouTube @FinanseNa50plus
Bankomat/YouTube @FinanseNa50plus

Niestety trudno powiedzieć, czy obecny obóz władzy zdecyduje się na zmianę funkcjonujących przepisów bądź choćby na ich weryfikację.

Co sądzicie o tych przepisach?

To też może cię zainteresować: Piotr Żyła zakończył wywiad w wyjątkowy sposób. Tylko on wymyślić coś takiego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. On miał 12 a ona 15 lat, kiedy zostali rodzicami. Jak żyją po latach

O tym się mówi: URE zatwierdził nowe taryfy na prąd. Ile Polacy zapłacą za energię elektryczną