Jak podaje portal "Super Express", Sejm przyjął ustawę budżetową na rok 2023. Prezydent Andrzej Duda ma czas do jej podpisania do stycznia przyszłego roku. W ustawie tej znalazła się dobra dla seniorów informacja - w kwietniu na ich konta trafi 13. emerytura. Ile wyniesie dodatek?

13. emerytura 2023

To już przesądzone, środki na 13. emeryturę zostały zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie. W tym roku dodatek został wypłacony w kwocie 1338,44 zł brutto (na rękę była to kwota 1217,98 zł). Wysokość 13. świadczenia emerytalnego w 2023 roku nie jest jeszcze znana. Jest ona bowiem uzależniona od wskaźnika waloryzacji, którego ostateczna wartość będzie znana w lutym tego roku.

W ustawie budżetowej przyjęto, że wskaźnik ten będzie wynosił 13,8 proc. Oznacza to, że o tyle najmniej powinna wzrosnąć wypłacana w kwietniu trzynastka. Jeśli wierzyć tym przewidywaniom rządzących, przy założonym wskaźniku waloryzacji, 13. emerytura wzrosłaby do 1588,44 zł brutto, co na rękę daje kwotę 1445,48 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Trzynastkę dostanie każdy

Trzynastka jest wypłacana z urzędu, co oznacza, że emeryci i renciści nie muszą składać żadnego wniosku o jej wypłacenie. Trafi ona do rąk seniorów razem z kwietniową emeryturą lub rentą.

Trzynastkę dostaje każdy w takiej samej kwocie. Nie obowiązuje tu próg dochodowy, którego przekroczenie oznaczałoby pomniejszenie świadczenia lub całkowity brak jego wypłaty.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Z zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego wynika, że w 2023 roku do seniorów trafi również czternasta emerytura, choć zapis o niej nie znalazł się w przyszłorocznej ustawie budżetowej. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia także w ubiegłym roku.

Co sądzicie o prognozowanej wysokości 13. emerytury w 2023 roku?

To też może cię zainteresować: Niepokojące doniesienia o małżeństwie Małgorzaty Kożuchowskiej. Para ma przechodzić poważny kryzys

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dziewięcioraczki wracają do domu. Maluchom już udało się pobić rekord świata

O tym się mówi: Pojawiły się nowe informacje w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Matka zaginionej dziewczyny liczy na przełom