Jak przypomina portal "Super Express", 500 plus dla seniora to świadczenie, z którego mogą skorzystać osoby niezdolne do samodzielnej ezgystencji. W kończącym się roku, grono beneficjentów powiększyło się, co miało związek ze zmianą progu dochodowego uprawniającego do skorzystania ze świadczenia. Okazuje się, że w 2023 roku próg ten, po raz kolejny ulegnie zmianie.

Dla kogo 500 plus dla seniora?

Świadczenie określane powszechnie jako 500 plus dla seniora, obowiązuje od 2019 roku. Grono odbiorców świadczenia zwiększyło się w bieżącym roku, kiedy zmianie uległa wysokość progu dochodowego, który uprawniał do skorzystania z niego.

W zgodzie z obowiązującymi regulacjami w tym zakresie, ze świadczenia mogą skorzystać osoby, które:

ukończyły 18. rok życia,

są niezdolne do samodzielnej egzystencji, która potwierdzona jest odpowiednim orzeczeniem,

nie mają ustalonego prawa do renty lub emerytury,

mają prawo do renty lub emerytury, ale jej wysokość nie przekracza 1896,13 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Aby móc skorzystać ze świadczenia, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku, do którego należy dołączyć odpowiednią dokumentację, potwierdzającą niezdolność danej osoby do samodzielnej egzystencji. Wniosek za tę osobę może złożyć przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik bądź osoba faktycznie sprawująca opiekę.

Wniosek można złożyć osobiście, bądź drogą elektroniczną.

Zmiany w 500 plus dla seniora w 2023 roku

W 2023 roku ma ulec zmianie próg dochodowy, który uprawnia do pobierania świadczenia 500 plus dla seniora. Zmiana ma wejść w życie wraz z dniem 1 marca przyszłego roku. Wówczas próg dochodowy wynosić będzie 2157,80 zł miesięcznie.

Przekroczenie progu nie oznacza, że świadczenie automatycznie nie zostanie wypłacone. Obowiązuje przy nim bowiem zasada "złotówka za złotówkę". Zgodnie z nią, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę, o jaką został przekroczony próg.

Banknot 500 zł/ screen YT
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP
Banknot 500 zł/ YouTube @NBP

Co sądzicie o tych zmianach?

To też może cię zainteresować: Paulina Smaszcz została przesłuchana przez policję. Była żona Macieja Kurzajewskiego zradza szczegóły. W takiej odsłonie jej jeszcze nie wiedzieliśmy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czego unikać przy uprawie roślin doniczkowych. Wszyscy mają te błędy na koncie

O tym się mówi: Jarosław Kaczyński nie pozostawia suchej nitki na lekarzach. "Trzeba coś z tym zrobić"