Jak informuje portal "Super Express", prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej ubezpieczeń społecznych. Emerytury i renty wzrosną o co najmniej 13,8 proc. Najniższe świadczenie emerytalne będzie w 2023 roku wynosić 1588,44 zł brutto.

Waloryzacja 2023

Rząd przewidział na przyszły rok waloryzację kwotowo procentową. Nowelizacja ustawy trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który ją podpisał. Nie ma więc wątpliwości, że przyszłoroczna emerytura minimalna wzrośnie o 250 zł, a pozostałe świadczenia o 13,8 proc. Renta socjalna wzrośnie do 1191,33 zł.

W przypadku osób, które pobierają emeryturę częściową, przyszłoroczna waloryzacja nie będzie niższa niż 125 zł. W przypadku seniorów, których emerytura jest niższa od minimalnej, będą mieli świadczenie podniesione zgodnie z przyjętym wskaźnikiem waloryzacji.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Pierwsze zwaloryzowane świadczenie trfi do rencistów i emerytów w marcu 2023 roku. Mogą na nie liczyć zarówno osoby pobierające świadczenie z ZUS, jak i KRUS, służby mundurowy, osoby będące na emeryturach pomostowych, nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, a także rodzicielskich świadczeń uzupełniających.

Tak wzrosną świadczenia seniorów

Seniorzy, których świadczenie wynosi obecnie 1900 zł brutto, po waloryzacji otrzymają o 262 zł więcej. Przy emeryturze w kwocie 2000 zł z podatkiem, jest to wzrost rzędu 276 zł. Przy świadczeniu w kwocie 2300 zł brutto, waloryzacja wyniesie 317 zł.

Seniorzy otrzymujący 2900 zł brutto, po przyszłorocznej marcowej waloryzacji dostaną dodatkowo 400 zł. Seniorzy ze świadczeniem w kwocie 3700 zł brutto zyskają 511 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Co sądzicie o wysokości przyszłorocznej waloryzacji?

To też może cię zainteresować: Do niezwykłych narodzin doszło w jednym ze szpitali. Urodziły się najstarsze dzieci na świecie. Skąd takie określenie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Paweł Kukiz komentuje sprawę apostazji Dawida Podsiadło. Padły mocne słowa

O tym się mówi: Edward Miszczak ma zostać dyrektorem programowym Polsatu. Już słychać o pierwszych zmianach w stacji