Jak informuje portal "Gazeta", w 2023 roku osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne dostaną więcej pieniędzy. Na ten moment wynosi ono 2119 zł, po nowym roku ulegnie waloryzacji. Ile wyniesie po zmianach świadczenie pielęgnacyjne?

Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne?

Ze świadczenia pielęgnacyjnego mogą skorzystać opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością, którzy zrezygnowali z pracy zarobkowej, żeby skoncentrować się na opiece. W bieżącym roku, świadczenie wypłacane było w kwocie 2119 zł miesięcznie.

Świadczenie pielęgnacyjne jest co roku waloryzowane. W 2023 roku wskaźnik jego waloryzacji wyniesie 15,94 proc. Oznacza to, że po Nowym Roku jego wysokość wzrośnie do 2456,76 zł. Kwota ta, trafiała będzie na konta opiekunów dzieci z niepełnosprawnością przez cały 2023 rok.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Świadczenie to, nie będzie bowiem podlegało podwójnej waloryzacji, choć najniższa krajowa, z wysokością której jest powiązane, ma wzrosnąć w przyszłym roku aż dwukrotnie. Informację o tym potwierdzili przedstawiciele resortu rodziny i polityki społecznej. Podkreślili, że ustawa regulująca kwestie świdczenia pielęgnacyjnego, przewiduje tylko jedną waloryzację.

Specjalny zasiłek opiekuńczy w 2023 roku

Niestety na zmianę wysokości świdczenia nie mogą liczyć osoby, które pobierają specjlny zasiłek opiekuńczy. Korzystają z niego opiekunowie osób niepełnosprawnych, u których niepełnosprawność powstała już w pełnoletności i nie mogą korzystać ze świadczenia pielęgnacyjnego.

Na ten moment zasiłek ten wynosi 620 zł. Jego zmiana nastąpi dopiero w 2024 roku, kiedy weryfikowane będą też inne świadczenia rodzinne.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Co sądzicie o wysokości omówionych świadczeń?

To też może cię zainteresować:Paweł Kukiz komentuje sprawę apostazji Dawida Podsiadło. Padły mocne słowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wizje Nostradamusa na 2023 rok budzą obawy. Z czym przyjdzie nam się mierzyć w kolejnych dwunastu miesiącach

O tym się mówi: Niebawem ruszy nabór wniosków. Można zyskać nawet 1500 zł. Kto może ubiegać się o dodatek