Jak przypomina potal "Interia", każdy kto posiada odbiornik radiowy lub/i telewizyjy ma obowiązek opłaty abonamentu za ten sprzęt. Osoby, które uchylają się od tego obowiązku, muszą spodziewać się kontroli urzędników. Odpowiedzialna za tą kwestię jest Poczta Polska. Sprawdź, czy kontrola może pojawić się w twoim domu!

Kontrolerzy szukają tych, którzy nie płacą abonamentu RTV

Z informacji, jakie resort finansów przekazał "Interii" wynika, że w okresie od 1 do 30 stycznia bieżącego roku wszczęte zostało 39 765 postępowań egzekucyjnych, których podstawą było nieuiszczanie opłaty za abonament RTV pomimo posiadanego odbiornika (lub odbiorników).

Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłym roku było ich 43 917, a w całym 2021 roku było ich łącznie 55 044. W trakcie kontroli, prowadzący ją urzędnicy sprawdzają, czy właściciel odbiornika lub odbiorników, wnosi za nie opłatę z tytułu abonamentu RTV. Co jeśli Poczta Polska takich wpłat nie odnotowuje?

Pierwszym krokiem, jaki jest podejmowany, jest wysłanie listownego upomnienia, do osoby, która była kontrolowana. Kolejnym zaś, skierowanie sprawy do organu egzekucyjnego, którym w tym przypadku jest skarbówka. Od lipca ubiegłego roku, wnioski o egzekucję, mogą być wysyłane drogą elektroniczną, co zdecydowanie skraca cały proces.

Pilot telewizor/YouTube @Simple Tech Tour
Pilot telewizor/YouTube @Simple Tech Tour
Pilot telewizor/YouTube @Simple Tech Tour

U kogo może pojawić się kontrola?

Pamiętać należy, że opłacanie rachunków za telewizję kablową, satelitarną, czy platformy cyfrowe nie zwalnia z konieczności płacenia abonamentu RTV, gdyż ten ostatni płacony jest nie za oglądane na telewizorze treści, ale za posiadanie odbiornika radiowego lub/i telewizyjnego.

Kontrolerzy mogą prowadzić kontrole zarówno u osób, które zarejestrowały kiedyś odbiornik, ale przestały opłacać abonament, jak i u osób, które nigdy nie zarejestrowały takiego sprzętu. Łatwiejsze "do namierzenia" są osoby z pierwszej z wymienionych grup.

Telewizor, abonament RTV/YouTube @Simple Tech Tour
Telewizor, abonament RTV/YouTube @Simple Tech Tour
Telewizor, abonament RTV/YouTube @Simple Tech Tour

Dotknęła was taka kontrola?

To też może cię zainteresować: Przedstawiciel placówki w Skolimowie zabrał głos w sprawie odejścia Jerzego Połomskiego. Padło kilka mocnych słów na temat menagerki artysty

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wizażystka wskazuje 3 produkty, które pozwolą odjąć sobie lat makijażem. Warto na nie postawić po 50. roku życia

O tym się mówi: Krzysztof Jackowski nie ma wątpliwości, że nadchodzą "historyczne chwile". Dzielą nas od tego dni