Jak informuje portal "Super Express", kwota zasiłku pogrzebowego niezmiennie od 2011 roku wynosi 4 tysiące zł. Suma ta, nie zmiania się, choć koszty pogrzebu drastycznie wzrosły. Od dłuższego czasu ponawiane są apele o podniesienie zasiłku. Być może już niebawem kwota wsparcia pogrzebowego wzrośnie. Od kiedy i o ile?

Zasiłek pogrzebowy powinien być wyższy

Szalejąca drożyzna daje się we znaki wszystkim i nie ominęło także pochówku osób zmarłych. Od 11 lat kwota zasiłku nie uległa zmianie, choć koszty pogrzebu drastycznie wzrosły. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (dalej: OPZZ) od lat apeluje o podniesienie kwoty zasiłku pogzebowego, tak aby najubożsi mogli spokojnie pochować bliskich.

Zdaniem związkowców kwota zasiłku pogrzebowego powinna wzrosnąć do 12 tysięcy zł, by realnie nadążyć za cenami pochówku. Przedstawiciele branży pogrzebowej wskazują, że postulowany przez OPZZ wzrost jest nieralny. Sami wskazują, że zasiłek powinien wzrosnąć do 8 tysięcy zł.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP
Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP
Ostatnie pożegnanie/YouTube @ HarcFilmZHP

Rząd planuje podniesienie zasiłku pogrzebowego

Ani propozycja OPZZ, ani przedstawicieli branży funeralnej, nie ma większej szansy stać się obowiązującą. Jak zdradził "Super Expressowi" jeden z polityków obecnego obozu władzy zdradził, że trwają prace i analizy związane z podniesieniem wysokości zasiłku pogrzebowego. Wiele wskazuje na to, że zasiłek wzrośnie nie więcej niż o 1 tysiąc zł.

Oznacza to, że po podwyżce wynosiłby on 5 tysięcy zł. Najwcześniejszym możliwym terminem, kiedy mógłby zacząć obowiązywać, jest styczeń 2023 roku. Oczywiście wprowadzenie podwyżki jest uzależnione od tego, czy rządzącym uda się wygospodarować środki w budżecie. Nie będzie to zadanie łatwe.

Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin
Pieniądze/YouTube @Flexin

Co sądzicie o wysokości planowanej podwyżki?

To też może cię zainteresować: Paulina Smaszcz nie daje o sobie zapomnieć. Była żona Macieja Kurzajewskiego zamieściła w sieci pismo. Co się w nim znalazło

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Szkolna sprzątaczka zwróciła się do stylistów o zmianę swojego życia. Efekty przerosły oczekiwania wszystkich

O tym się mówi: Karol Strasburger został ojcem w wieku 72 lat, jego żona miała 35. Teraz zradził całę prawdę o ich dziecku. O co poszło