Jak podaje portal "Gazeta", co do zasady, każda ochrzczona osoba może liczyć na kościelny pochówek. Zdarza się jednak, że księża odmawiają tego w niektórych przypadkach. Kiedy duchowny może odmówić takiej formy ostatniego pożegnania?

Każda odmowa musi mieć powód

Ksiądz nie ma prawa odmówić odprawienia kościelnego pogrzebu, bez wskazania ważnej przyczyny takiej decyzji. Są bowiem sytuacje, w której duchowni mogą zdecydować, że danej osobie nie należy się kościelny pochówek.

Portal "Gazeta" przypomniał głośną sytuację z 2017 roku, kiedy ksiądz odmówił pochówku osoby, za powód podając to, że zmarły był "pijakiem i rzadko pojawiał się w świątyni". Miała to być nauczka dla innych. I choć ostatecznie zgodzono się na pochówek katolicki, trumna z ciałem nie została wprowadzona do kościoła.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kanonicznymi, są trzy sytuacje, w których ksiądz może odmówić kościelnego pogrzebu. Takiej formy pochówku odmawia się: apostatom, heretykom i schizmatykom, osobom, które wybrały kremację z motywów sprzeciwiających się wierze katolickiej, a także jawnym grzesznikom, których pogrzeb wzbudziłby zgorszenie u innych.

Ostatnie
Ostatnie pożegnanie/YouTube @LechiaNetTV
Ostatnie pożegnanie/YouTube @LechiaNetTV

Kim jest jawny grzesznik?

Przepisy kanoniczne odmawiają pogrzebu kościelnego jawnym grzesznikom. Kogo można za takiego grzesznika uznać? Nie ma ściśle określonych przepisów. Wiele osób jest zdania, że dotyczy to osób, które nagminnie dopuszczają się najcięższych przestępstw.

Jak wskazuje portal "Opoka", do jawnych grzeszników można zaliczyć osoby żyjące w związku sakramntalnym, choć z zastrzeżeniem, że nie utrzymywały one związku z kościołem. Za takie uznaje się także osoby, które przestały brać udział w niedzielnej mszy świętej, nie posyłały swoich dzieci na lekcje religii, czy nie przyjmowały księdza po kolędzie.

Co ważne, w każdym przypadku liczy się to, czy przed śmiercią dana osoba wyraziła żal i skruchę w związku z popełnionymi przez siebie grzechami, czy też nie. Nie musi to być tylko spowiedź, ale także choćby prośba o wezwanie księdza, nawet jeśli duchowny nie zdąży przybyć na czas. Może to być również ucałowanie krzyża lub inny gest świadczący o wierze.

Duchowny/YouTube @DeonTV
Duchowny/YouTube @DeonTV
Duchowny/YouTube @DeonTV

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Najnowsze doniesienia na temat Elżbiety Dmoch. Czy gwiazda zespołu 2 plus 1 zamieszka w Skolimowie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Jarosław Kaczyński zapowiada wprowadzenie nowego podatku. Kto musiałby go zapłacić

O tym się mówi: Lech Wałęsa przyłapany pod kościołem. Były prezydent dał datek ubogiej. Jaka to kwota