Jak przypomina portal "Money", Jarosław Kaczyński kontynuje swój objazd po Polsce. W czasie jednego ze spotkań ze swoimi sympatykami zapowiedział możliwość wprowadzenia "znaczącego podatku". Danina ta, miałaby dotyczyć niezamieszkanych mieszkań. Eksperci nie mają złudzeń, byłoby to kolejne uderzenie w rynek nieruchomości.

Jarosław Kaczyński o nowym podatku

Jarosław Kaczyński w trakcie spotkania w Ostródzie przyznał, że warto się zastanowić nad wprowadzeniem nowej daniny. Stwierdził, że choć w tym roku powstanie około 270 tys. mieszkań, z których duża część będzie stanowiła lokatę kapitału, pozostając niezamieszkała.

"Jest pytanie, czy takich mieszkań nie opodatkować. Nie chcesz wynajmować, to będziesz od tego majątku płacił znaczący podatek" - dodał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Analitycy rynku nieruchomości nie mają wątpliwości, że taka danina prędzej czy później zostanie wprowadzona w takiej lub innej formie. Resort finansów zapytany o to, czy toczą się tam prace nad takim rozwiązaniem zaznacza, że obecnie nie toczą się na ten moment żadne prace legislacyjne w tym zakresie, choć ministerstwo stale monitoruje sytuację związaną m.in. z niezamieszkałymi lokalami.

Jarosław Kaczyński/YouTube @Polskie Radio 24
Jarosław Kaczyński/YouTube @Polskie Radio 24
Jarosław Kaczyński/YouTube @Polskie Radio 24

To kolejny cios w rynek

Ekspert rynku nieruchomości Tomasz Bełszyński stwierdził, że póki co, prace nie przyjęły konkretnego kształtu, pozostając jedynie w "sferze zapowiedzi", bez konkretnego projektu ustawy.

Nałożenie podatku, jest zdaniem Bełszyńskiego, jest jedną z alternatyw, która ma zastąpić nieudane projekty mieszkaniowe, jaki obecny rząd podejmował. Podatek nie jest jedyną rozważaną opcją. Pojawiały się też pomysły przekształcenia budynków komercyjnych w mieszkalne. Koncepcji jest wiele, choć żadna nie przybiera konkretnego kształtu.

Drzwi YouTube
Drzwi YouTube
Drzwi YouTube

Nie brakuje opinii, że zapowiadany przez Jarosława Kaczyńskiego podatek, jest kolejnym "uderzeniem w sektor nieruchomości".

A wy, co sądzicie o nowym pomyśle Jarosława Kaczyńskiego?

To też może cię zainteresować: Zmiany w rentach wdowich. Ruszyła zbiórka podpisów. Jakie zapisy znalazły się w projekcie ustawy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Sensacyjne wieści z Wielkiej Brytanii. Czy książę Harry zrobi test DNA

O tym się mówi: Najnowsze doniesienia na temat Elżbiety Dmoch. Czy gwiazda zespołu 2 plus 1 zamieszka w Skolimowie