Jak informuje portal "Super Express", OPZZ wspólnie z Lewicą rozpoczęli zbiórkę podpisów, które pozwolą im dokonać rejestracji komitetu inicjatywy ustawodawczej dla projektu dotyczącego tzw. renty wdowiej. Planowane zmiany mają na celu poprawę sytuacji materialnej seniorów, których małżonkowie zmarli. Poznajcie szczegóły!

Renta wdowia

Lewica po raz kolejny stara się przeforsować ustawę, której celem jest poprawa sytuacji ekonomicznej wdów i wdowców. Już wiosną tego roku posłowie Lewicy złożyli projekt ustawy, który do tej pory nie trafił jeszcze pod obrady Sejmu i mało kto wierzy, że wyjdzie on z tzw. sejmowej zamrażarki.

Tym razem Lewica postanowiła wprowadzić projekt pod obrady, zgłaszając go, jako inicjatywę obywatelską. Tak zgłoszona ustawa musi być procedowana. Projekt nie jest tożsamy z pierwotnym pomysłem. Wprowadzono do niego część zmian, które w czasie konsultacji społecznych zgłosili obywatele.

W projekcie wskazuje się, że wdowcy mieliby nadal prawo do 85 proc. świadczenia, jaki otrzymywał ich zmarły małżenek. Dodatkowo przysługiwałoby im prawo do 50 proc. swojego świadczenia. To poprawiłoby sytuację materialną wdów i wdowców, którzy muszą się po stracie małżonka utrzymać samodzielnie.

Rusza zbiórka podpisów

We wtork 8 listopada rusza zbiórka podpisów, organizowana przez OPZZ i Lewicą. Niezbędne jest uzbieranie 1000 podpisów, które pozwolą zarejestrować komitet inicjatywy ustawodawczej dla projektu renty wdowiej.

Tomasz Iwaniak z Lewicy informuje, że wniosek o rejestrację komitetu miałby zostać złożony w jeszcze w grudniu tego roku. Po jego zgłoszeniu do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, miałaby ona dwa tygodnie na rejestrację.

"W następnej kolejności do końca marca będzie trwała zbiórka miliona podpisów pod projektem ustawy, co pozwoli rozpocząć proces legislacyjny" - dodał Iwaniak.

Zbieranie podpisów/YouTube @Tv KUL - telewizja dla Ciebie!
Zbieranie podpisów/YouTube @Tv KUL - telewizja dla Ciebie!
Zbieranie podpisów/YouTube @Tv KUL - telewizja dla Ciebie!

Co sądzicie o proponowanych zmianach?

To też może cię zainteresować: Najnowsze zdjęcie Izy Małysz wywołało w sieci prawdziwą burzę. Mało kto był w stanie rozpoznać żonę Adama Małysza

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Anna Lewandowaska zradziła swój największy sekret. Padły bardzo mocne słowa. "Dość! Jestem zła"

O tym się mówi: Na horyzoncie pojawiły się pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Kiedy należy się ich spodziewać