Jak przypomina portal "Super Express", w marcu 2023 roku seniorów czeka waloryzacja rent i emerytur. Z zapowiedzi rządu wynika, że najniższe świadczenia mają wzrosnąć o co najmniej 250 zł. W przypadku wyższych emerytur, wskaźnik waloryzacji ma wynieść w założeniach 13,8 proc. Wiceminister rodziny i polityki społecznej zdradził, o ile wyższy może być ten wskaźnik.

Szczegóły waloryzacji świadczeń 2023

W dobie szalejącej inflacji, seniorzy jeszcze niecierpliwiej niż zwykle, oczekują na przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur. Ostatnio kwestią tą, zajmował się projektem podwyżek planowany na marzec 2023 roku. I tak, zgodnie z założeniami najniższe świadczenie ma wzrosnąć o 250 zł brutto i wynosić będzie 1588,44 zł brutto (1445,48 zł netto).

W przypadku świadczeń niższych niż minimalne i tych, które są od niego wyższe, waloryzacja ma przyjąć formę procentową. W rządowych założeniach znalazł się zapis, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 13,8 proc. Dopiero pod koniec stycznia przyszłego roku dowiemy się, czy prognozy rządu ostatecznie się sprawdzą, czy też wskaźnik będzie wyższy.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Nie więcej niż 14 proc.

W rozmowie z "Super Expressem", wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed stwierdził, że "waloryzacji wyższej niż 14 proc. nie będzie". Jak wyliczył "Super Express", seniorzy pobierający świadczenie w kwocie 1217,98 zł zyskaliby 227,50 zł.

Dla seniorów pobierających emeryturę w kwocie 2300 zł, oznaczałoby to świadczenie wyższe o około 300 zł. Seniorzy otrzymujący świadczenie w kwocie 3084 zł, po waloryzacji na szacowanym poziomie, zyskaliby ok. 389,87 zł. Dla emerytów ze świadczeniem sięgającym 3949,80 zł, waloryzacja przyniosłaby 510,98 zł.

Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew
Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew
Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew

Myślicie, że wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji będzie wyższy, czy niższy niż szacunki rządu?

To też może cię zainteresować: Do sieci trafiły fragmenty nowej książki najpopularniejszej Królowej Życia. Dagmara Kaźmierska szczerze o swoim pobycie w zakładzie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czy to nowa przyjaźń w show-biznesie. Dwie byłe partnerki Antka Królikowskiego pokazały jak się wspólnie bawią

O tym się mówi: Sieć obiegło oficjalne oświadczenie w sprawie stanu zdrowia Elżbiety Dmoch. Jak czuje się była wokalistka zespołu 2 plus 1