Jak przypomina portal "Interia", osoby, które w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (dalej: CEEB) zadeklarowały posiadanie pieca węglowego, jako głównego źródła ogrzewania, mogły ubiegać się o dodatek węglowy w kwocie 3 tysięcy zł. Ruszają kontrolę, które mają potwierdzić, czy deklaracja osób ubiegających się o dodatek, są zgodne ze stanem faktycznym. Jak wygląda kontrola? Czego można się w jej trakcie spodziewać?

Dodatek węglowy - dla kogo?

W połowie sierpnia rząd zdecydował się wprowadzić dodatek węglowy, który wynosi 3 tys. zł. Może z niego skorzystać każde gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ogrzewania, jest spalanie węgla. W przypadku tego dodatku nie obowiązuje kryterium dochodowe, a jedynym warunkiem, jaki należy spełnić, jest wpis do CEEB.

Po ogłoszeniu dodatku węglowego, wiele osób zdecydowało się wprowadzić zmiany w swoich deklaracjach w CEEB i wskazać węgiel, jako główne paliwo wykorzystywane do ogrzewania ich domów. Stąd urzędnicy zdecydowali o przeprowadzeniu kontroli, które mają potwierdzić prawdziwość deklaracji i zasadność złożenia wniosku o dodatek węglowy.

Węgiel/YouTube @Wirtualna Polska News
Węgiel/YouTube @Wirtualna Polska News
Węgiel/YouTube @Wirtualna Polska News

Kontrole dodatku węglowego

Istnieje podejrzenie, że część zmian deklaracji wynikała z chęci wyłudzenia zasiłku węglowego. Dlatego kontrolerzy nie tylko będą sprawdzać, czy zadeklarowane źródło ogrzewania odpowiada stanowi faktycznemu, ale także będą weryfikowali jakość i rodzaj wykorzystywanego do ogrzewania.

W trakcie kontroli, może dojść również do kontroli stanu technicznego kominków i wentylacji. Kontrolerzy mogą pojawić się przede wszystkim u tych wnioskodawców, którzy przed złożeniem wniosku, zmienili swoją deklarację w CEEB.

Kontrola, urzędnik/YouTube @Lubię Małopolskę
Kontrola, urzędnik/YouTube @Lubię Małopolskę
Kontrola, urzędnik/YouTube @Lubię Małopolskę

Urzędnicy pojawią się również w tych domach, gdzie na jeden adres złożono kilka wniosków. W takich przypadkach kontrolerzy będą weryfikować, ile dodatków będzie przysługiwało w tym konkretnym przypadku.

Osobom, którym urzędnicy udowodnią próbę wyłudzenia dodatku węglowego, grozi odpowiedzialność karna.

Co sądzicie o planowanych kontrolach?

To też może cię zainteresować: Niepokojące doniesienia na temat Elżbiety Dmoch obiegł media. Wokalistka zespołu 2 plus 1 trafiła do szpitala. Jaki jest jej stan

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mężczyźni noszący te imiona, są najwierniejsi ze wszystkich. Zdrada to ostatnia rzecz, jakiej można się po nich spodziewać

O tym się mówi: Komornik ściga 10-letniego chłopca. Jego dług sięga 30000 złotych. Skąd wzięły się te problemy