Jak podaje portal "Money", w 2023 roku seniorów czekają spore zmiany. Eksperci uspokajają, dla wielu osób będzie to spore ułatwienie. Zmiany dotyczyć będą legitymacji emeryta i rencisty. O jakich zmianach mowa?

Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia

Renciści i emeryci otrzymują plastikową legitymację, która przynosi jej posiadaczowi konkretne korzyści. Dzięki niej, seniorzy mogą korzystać z odliczenia od podatku kosztów zakupu leków, jeśli te przekroczą 100 zł, zwolnieni są z części opłat za zabiegi rehabilitacyjne, zapewnia zniżki w ośrodkach kultury, uzdrowiskach, czy transporcie publicznym.

Od 1 stycznia renciści i emeryci będą mogli skorzystać z legitymacji w wersji elektronicznej. Będzie ona dostępna za pośrednictwem aplikacji "mObywatel". Będzie można ją dodać do elektronicznego portfela w formie dokumentu mLegitymacja.

Dzięki temu, nawet jeśli nie będziemy mieli przy sobie portfela z legitymacją rencisty-emeryta, będziemy mogli okazać dokument - oczywiście, jeśli będziemy mieli przy sobie smartfona.

Legitymacja/YouTube @Telewizja Narew
Legitymacja/YouTube @Telewizja Narew
Legitymacja/YouTube @Telewizja Narew

Plastikowa legitymacja nadal zostaje

Co ważne, wprowadzenie cyfrowej legitymacji emeryta i rencisty nie oznacza, że dokument w formie fizycznej straci ważność - można z niego korzystać z niego, jak do tej pory. Także osoby, które dopiero będą się ubiegać o wydanie dokumentu, dostaną go w formie plastikowego dokumentu.

Legitymacja emeryta i rencisty wydawana jest przez Zakłda Ubezpieczeń Społecznych. Aby uzyskać dokument, należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić zarówno osobiście, udając się do jednego z oddziałów ZUS, jak i "za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego".

Legitymacja emeryta rencisty/YouTube @Telewizja Narew
Legitymacja emeryta rencisty/YouTube @Telewizja Narew
Legitymacja emeryta rencisty/YouTube @Telewizja Narew

Co sądzicie o wprowadzonej zmianie?

To też może cię zainteresować: Nowe fakty w sprawie zdarzenia z udziałem Jerzego Stuhra. Motocyklista ze szczegółami opisał zachowanie aktora

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Te rośliny warto mieć w domu. Nie tylko pięknie wyglądają, ale pełnią jeszcze ważną dla naszego zdrowia funkcję. Jaką

O tym się mówi: Niespodziewane odejście Żory Korolyova, wstrząsnęło nie tylko jego sympatykami. Jak dziś wygląda ostatnie miejsce spoczynku tancerza