Jak informuje portal "Interia", wielu z nas hoduje w domach rośliny. Wybieramy je z różnych powodówy, dla ozdoby, z sentymentu, a także ze względu na ich właściwości. Jeśli zależy wam na roślinach oszczyszczających powietrze, warto sięgnąć po konkretne gatunki. Jakie? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

Dobre na smog

Wraz z sezonem grzewczym pojawia się poważny problem - smog. Niestety od lat wiele polskich miejscowości zajmuje czołowe miejsca w niechlubnych ranikngach najbardziej zanieczyszczonych miast nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Od lat lekarze alarmują, że smog jest niezwykle szkodliwy dla naszego zdrowia. Wpływa on niekorzystnie nie tylko na jakość naszego życia, ale także na jego długość. Z danych wynika, że przez smog umiera każdego roku około 45 tys. osób.

I choć nie ma wątpliwości, że problem musi zostać rozwiązany na poziomie krajowym i globalnym, to w naszych domach możemy postawić na rośliny, które pozwolą nam cieszyć się czystszym powietrzem. Które sprawdzą się najlepiej?

Zamiokulkas

Jedną z roślin, która pozwala usunąć toksyny z powietrza, jest Zamiokulkas. Usuwa ona formaldehydy z powietrza. Jej zaletą jest to, że nie jest specjalnie skomplikowana w uprawie. Nawet jeśli zapomnimy ją podlać, to z pewnością jej nie zaszkodzimy. Zamiokulkas jak sukulent, ma zdolność gromadzenia wody m.in. w liściach.

Zamiokulkas lubi cień lub półcień. Nie należy go stawiać w miejscach, gdzie będzie narażony na przeciągi. Źle zosi przelanie oraz niskie temperatury.

Zamiokulkas/YouTube @Twój Ogródek
Zamiokulkas/YouTube @Twój Ogródek
Zamiokulkas/YouTube @Twój Ogródek

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat, to kolejna roślina o działaniu antysmogowym. Oczyszcza ona powietrze z: amoniaku, benzenu, formaldehydu, ksylenu, toluenu, a także z trichloroetenu. Warto zauważyć, że żadna z innych roślin nie oczyszcza powietrza z tak wielu szkodliwych substancji.

Niestety, wraz z czasem skrzydłokwiat traci swoje zdolności do oczyszczania powietrza. Naukowcy wskazują, że dzieje się to zaledwie po 2-3 latach. Po upływie tego czasu, kwiat ten może pełnić tylko funkcję dekoracyjną.

Skrzydłokwiat/YouTube @ogród na co dzień
Skrzydłokwiat/YouTube @ogród na co dzień
Skrzydłokwiat/YouTube @ogród na co dzień

Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona ma zdolność oczyszczania powietrza z 5 szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Mowa o: benzenie, formaldehydzi, ksylenie, toluenie oraz trichloroetenie. Wystarczy dracenie zapewnić średnio nasłonecznione miejsce, najlepiej, jeśli będzie to stanowisko w pobliżu okna.

Lubią pomieszczenia, w których jest wilgotno. Wilgoć należy utrzymywać także w doniczce, do której jest wsadzona dracena.

Dracena obrzeżona/YouTube @Mój Piękny Ogród
Dracena obrzeżona/YouTube @Mój Piękny Ogród
Dracena obrzeżona/YouTube @Mój Piękny Ogród

Macie, którąś z tych roślin?

To też może cię zainteresować: Nowe fakty w sprawie zdarzenia z udziałem Jerzego Stuhra. Motocyklista ze szczegółami opisał zachowanie aktora

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niespodziewane odejście Żory Korolyova, wstrząsnęło nie tylko jego sympatykami. Jak dziś wygląda ostatnie miejsce spoczynku tancerza

O tym się mówi: Na tysiącach grobów pojawiła się niepokojąca informacja. Nie brakuje głosów oburzenia. O czym mowa