Jak informuje portal "Next", choć do dnia Wszystkich Świętych zostało jeszcze sporo czasu, ceny wiązanek i zniczy już przyprawiają o szybsze bicie serca. Okazuje się, że cena jednego znicza może wzrosnąć nawt o 50 proc. więcej niż miało to miejsce w ubiegłym roku. Przedstawiciele branży nie kryją obaw o to, jaka przyszłość ich czeka. Póki co, nie maluje się ona w szczególnie jasnych barwach. Wiele firmy może niebawem skończyć działać.

Ceny zniczy i wiązanek mocno uderzą nas po kieszeni

Wzrost cen energii i gazu odbił się na wszystkich dziedzinach gospodarki, nie omijając też przedsiębiorstw produkujących znicze, czy oferujących wiązanki kwiatów. Nie ma wątpliwości, że wizyty na grobach bliskich 1 listopada zapłacimy za te produkty więcej, niż miało to miejsce w poprzednich latach.

Przedstawiciele branży wskazują, że podwyżki mogą sięgnąć nawet 50 proc. w przypadku zniczy i 30 proc. w przypadku wiązanek nagrobnych ze sztucznych kwiatów. Skąd ta podwyżka? Główną przyczyną jest wzrost cen rynkowych parafiny, jaka wykorzystywana jest do produkcji zniczy. Jej cena wzrosła z 5 tys. na 14 tys. zł za tonę. Wzrost cen nie ominął również szkła - podwyżki sięgnęłu tu 40 proc.

Znicze/YouTube @Onet News
Znicze/YouTube @Onet News
Znicze/YouTube @Onet News

Wzrost cen wiązanek ze sztucznych wiązanek kwiatów, jest z kolei wynikiem wyższych cen plastiku, jaki wykorzystywany jest w produkcji kwiatów i liści. Nie bez znaczenia jest również wzrost cen transportu.

Kryzys gospodarczy uderza w producentów zniczy

Z jednej strony wzrost kosztów produkcji to jedno. Drugim problemem jest to, że konsumenci mogą pozwolić sobie na coraz mniej. I to właśnie to jest teraz główną bolączką przedstawicieli branży. Okazuje się, że firmy produkujące znicze w tym roku zmniejszyły produkcję obawiając się, że Polacy nie będą kupować tylu zniczy, co w latach ubiegłych.

Niektórzy zalecają kupienie zniczy już teraz, bo ich ceny w najbliższych tygodniach będą tylko rosły. Problemem może być też dostępność, związana ze zmniejszoną ilością wyprodukowanych sztuk.

Znicze/YouTube @CW24tv
Znicze/YouTube @CW24tv
Znicze/YouTube @CW24tv

A wy, kiedy planujecie zakup zniczy? Myślicie, że faktycznie ich cena będzie w najbliższych dniach rosła?

To też może cię zainteresować: Ołena Zełenska zdradziła, jak wygląda jej małżeństwo. Cała prawda wyszła na jaw

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Najnowsza przepowiednia Krzysztofa Jackowskiego jeży włos na głowie. Padły ważne daty

O tym się mówi: Jeśli w czasie snu, zdarza ci się coś takiego, musisz mieć się na baczności. Naukowcy nie mają wątpliwości, to sygnał ostrzegawczy od organizmu