Jak podaje portal "Money", jeden ze znanych youtuberów sprawdził, jakie są obecnie koszty pogrzebu. Porównał ceny pochówku (z uwzględnieniem opłaty za miejsce na cmentarzu, jak i usług zakładu pogrzebowego), a także stypy. Sprawdził, jak wygląda to w dużych miastach oraz mniejszych miejscowościach. Jego konkluzje są miażdżące. Zasiłek pogrzebowy nie pokryje wszystkich kosztów, które w niektórych polskich miastach sięgają nawet 10 tys. zł.

O tym wiadomo od dawna

Media, przedstawiciele branży porzebowej i sami Polacy od dawna biją na alarm, wskazując, że zasiłek pogrzebowy nie jest w stanie pokryć kosztów związanych z pochówkiem zmarłych. Twórca kanału "Sprawdzam Jak", przeprowadził analizę sytuacji i doszedł do tego samego wniosku - wypłacane przez państwo 4 tys. zł nie wystarcza na pokrycie kosztów pogrzebu.

Koszty pogrzebu różnią się w zależności od miejscowości, w której chowana jest dana osoba, ale wspólne jest w każdym przypadku to, że koszt pochówku przekracza kwotę zasiłku. W miejscowościach, gdzie liczba ludności nie przekracza 50 tys. osób, pogrzeb kosztuje średnio nieco ponad 8 tys. zł. Tam, gdzie liczba mieszkańców mieści się w granicy poniżej 200 tys., koszt wzrasta do 8,5 tys. zł.

W większych miastach, gdzie mieszka do 600 tys. osób, pogrzeb to koszt około 9 tys. zł. W stolicy koszty pochówku wynoszą 14 680 zł. YouTuber ustalił, że koszt usług pogrzebowych w Warszawie to blisko 9,5 tys. zł. W mieście stołecznym mamy do czynienia z najwyższą stawką za miejsce na cmentarzu - tu wynosi ona 3 230 zł.

Dla porównania, w miejscowościach do 200 tys. mieszkańców, koszt miejsca na cmentarzu to średnio 800 zł. W miejscowościach do 50 tys. osób, koszt miejsca na nekropolii to około 1200 zł.

Czy są szanse na wyższy zasiłek pogrzebowy?

Wysokość zasiłku pogrzebowego nie zmieniła się od 11 lat i nadal wynosi 4 tys. zł. W lipcu bieżącego roku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zwróciło się do ministerstwa rodziny i polityki społecznej z wnioskiem, by podniesiono kwotę zasiłku.

Resort w odpowiedzi na wniosek poinformował, że trwają pracę nad podwyższeniem świadczenia. Miałoby ono wzrosnąć o 1000 zł. Ostateczne decyzje jednak nie zapadły.

Ostatnie pożegnanie/YouTube @Portal Diecezji Tarnowskiej
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Portal Diecezji Tarnowskiej
Ostatnie pożegnanie/YouTube @Portal Diecezji Tarnowskiej

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Mama zobaczyła w łóżeczku swojego dziecka coś, co zmroziło jej krew w żyłach. Obok jej synka leżało widmowe niemowlę

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mieszkańcy miejscowości stracili nadzieję na ocalenie. Matka Boża ukazała się wówczas tylko dzieciom. Co im przekazała

O tym się mówi: Rząd przygotował projekt budżetu na 2023 roku. Wiadomo, jakiej waloryzacji świadczeń mogą spodziewać się seniorzy