Jak informuje portal "Super Express", w środę 28 września rząd przyjął projekt budżetu państwa na przyszły rok. Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślił, że po głosowaniach w Sejmie rada ministrów rozpocznie prace nad projektem ustawy okołobudżetowej. W projekcie budżetu podano prognozy dotyczące inflacji, wzrostu PKB, wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń oraz konsumpcji prywatnej. Jak założenia te odbiją się na świadczeniach seniorów?

Rząd o wysokości inflacji w 2023 roku

Pod koniec sierpnia tego roku rząd przyjął projekt przyszłorocznego budżetu państwa. Wynika z niego, że dochody naszego kraju mają wynieść w przyszłym roku 604,4 mld zł, a wydatki 669,4 mld zł. Rządzący założyli, że w 2023 roku PKB wyniesie 1,7 proc., a inflacja osiągnie poziom 9,8 proc.

W projekcie budżetu zapisano, że wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w wysokości 9,6 proc. Prywatna konsumpcja ma osiągnąć poziom 12,1 proc. Co dane zawrte w projekcie finansów państwa oznacza dla seniorów?

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Emerytury w 2024 roku

Coroczna waloryzacja rent i emerytur, ma pomóc seniorom w dostosowaniu ich świadczeń, do aktualnych cen. Wskaźnik waloryzacji obliczany jest w oparciu o inflację w gospodarstwach emeryckich, czyli wzrost cen towarów, jakie kupują seniorzy, a także o minimum 20 proc. realnego wzrostu płac pracowników.

Uwzględniając założenia zawarte w projekcie budżetu państwa, wskaźnik waloryzacji w 2024 roku wynosić będzie 11,72 proc. Dla seniorów, których świadczenie wynosi 1338 wzrost wyniósłby 157 zł. Dla świadczeń w kwocie 2500 zł oznaczałoby waloryzację w wysokości 293 zł, a dla emerytur w wysokości 2900 zł, oznaczałoby to wzrost o 340 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Myślicie, że przyjęte w projekcie budżetu założenia, okażą się trafione?

To też może cię zainteresować: Agnieszka Chylińska nie często odnosi się do swojego prywatnego życia. Tym razem zrobiła wyjątek. Padło wiele gorzkich słów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Andrzej Piaseczny wyznał, z kim mieszka od lat. Ich poranne nawyki wzruszają

O tym się mówi: Mieszkańcy miejscowości stracili nadzieję na ocalenie. Matka Boża ukazała się wówczas tylko dzieciom. Co im przekazała