Jak podaje portal "Dobre programy", wielu Polaków zetknęło się z wiadomością SMS, w której informowani byli o tym, że zaplanowano wyłączenie im energii elektrycznej w związku z rzekomą zaległością w opłacie za prąd. Do wiadomości dołączony jest link. Niestety klilnięcie w niego może nas sporo kosztować. Chwila nieuwagi, daje oszustom możliwość ogołocenia naszego konta.

Wiadomości od oszustów - nie daj się nabrać!

"PGE: Na dzień 27.09.2022 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności" - wiadomości takiej treści trafiają praktycznie co dzień do wielu Polaków. Wielu osobom, widzącym podobną wiadomość i znającym już posunięcia cyber przestępców, zapala się czerwona lampka. Niestety nie wszystkim.

Nie brakuje osób, które wierzą, że faktycznym nadawcą wiadomości jest firma PGE i postępuje zgodnie z instrukcją w niej zawartą, chcąc uniknąć w ten sposób odłączenia energii. W rzeczywistości nie jest to informacja od firmy, ale od oszustów, którzy się pod nią podszywają. Wywołując lęk i licząc na nieświadomość odbiorcy, mają nadzieję, że kliknie on w link.

Fałszywy SMS/YouTube @TestHubPL
Fałszywy SMS/YouTube @TestHubPL
Fałszywy SMS/YouTube @TestHubPL

Hiperłącze przełącza nas na stronę, która do złudzenia przypomina stronę szybkich płatności. Wpisując tam dane logowania do bankowości elektronicznej, dajemy przestępcom swobodny dostęp do naszego konta i znajdującym się na nich pieniędzy. Nieuwaga może nas słono kosztować - stracimy wszystkie środki zgromadzone na koncie.

Co zrobić, gdy dostaniemy taką wiadomość?

Każdy taki (i podobny) SMS, czy wiadomość e-mail, powinna wzbudzić w nas czujność. Zawsze bezpieczniej będzie założyć, że jest to próba wyłudzenia. Przed przystąpieniem do uiszczenia należności, warto wykonać telefon do firmy, która rzekomo informuje nas o zadłużeniu i zapytać, czy została do nas wysłana podobna wiadomość.

Warto też, zgłosić wiadomość do CERT Polska. Należy wysłać otrzymanego SMS-a pod numer +48799448084.

Fałszywy SMS/ YouTube @Gdzie taniej
Fałszywy SMS/ YouTube @Gdzie taniej
Fałszywy SMS/ YouTube @Gdzie taniej

Dostaliście taką lub podobną wiadomość?

To też może cię zainteresować: Joanna Kurska podjęła ważną decyzję. Chodzi o TVP

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Po słowach Jarosława Kaczyńskiego cała sala wybuchnęła śmiechem. Swoje trzy grosze postanowił dorzucić do tego kabaret Neo-Nówka

O tym się mówi: Mała Jagoda potrzebuje podania najdroższego leku świata. Każda złotówka jest na wagę życia