Jak podaje portal "Gazeta", niektórzy seniorzy mogą liczyć na imponującą kwotę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kto może dostawać dożywotnio 4944 zł? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc się cieszyć takimi pieniędzmi?

Dla kogo emerytura w kwocie blisko 5 tysięcy?

Na tak wysoką emeryturę mogą liczyć ci, którym ZUS przyzna tzw. emeryturę honorową. W tym gronie znajdą się szczęśliwcy, którzy ukończą 100 lat. Wiek, jest jedynym warunkiem, jaki w tym przypadku muszą spełnić emeryci. Nie są tu brane pod uwagę żadne inne kryteria, jak dochód, czy staż pracy.

Nie ma też konieczności składania wniosku, bo ZUS wypłaca je automatycznie wszystkim seniorom, którzy ukończyli 100 lat i pobierali wcześniej emeryturę. Wyjątek stanowią tylko ci seniorzy, którzy nie pobierali świadczenia z ZUS. W ich przypadku niezbędne będzie złożenie wniosku.

Senior/YouTube @Aktualności 360
Senior/YouTube @Aktualności 360
Senior/YouTube @Aktualności 360

Ile wynosi świadczenie honorowe?

Wysokość świadczenia honorowego nie jest ustalona raz na zawsze. Jest ona zmienna i stanowi 100 procent przeciętnego wynagrodzenia, po potrąceniu z niego składki na ubezpieczenie społeczne. Zmianie ulega co rok, z dniem 1 marca. Obecnie, świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto.

Świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji, co oznacza, że będzie wypłacane do końca życia seniora w takiej kwocie, w jakiej zostało przyznane. Świadczenia honorowe różnią się więc wysokością w zależności od tego, w którym dana osoba przekroczyła setkę.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Okazuje się, że w ostatnich latach rośnie liczba przyznawanych świadczeń honorowych. Tylko w 2020 roku ZUS przyznał 1571 nowych świadczeń z tytułu ukończenia 100 lat. Ta tendencja ma się utrzymywać również w kolejnych latach.

Co sądzicie o wysokości świadczenia honorowego?

To też może cię zainteresować: Mała Jagoda potrzebuje podania najdroższego leku świata. Każda złotówka jest na wagę życia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ważne zmiany w zakresie ogrzewania wchodzą w życie już od 1 października. O tym musi pamiętać część Polaków

O tym się mówi: Po słowach Jarosława Kaczyńskiego cała sala wybuchnęła śmiechem. Swoje trzy grosze postanowił dorzucić do tego kabaret Neo-Nówka