Jak podaje portal "Super Express", w nocy z niedzieli na poniedziałek w najwyższych partiach Tatr spadł pierwszy w tym sezonie śnieg. Biały puch zalegający na tatrzańskich szczytach można było zobaczyć z Zakopanego. Na Łomnicy zanotowano aż 6 stopni poniżej zera, a zmierzona tam prędkość wiatru, przekraczała 100 km/h.

Pierwszy śnieg już za nami!

W nocy z 11 na 12 września w najwyższych partiach Tatr zanotowano opad śniegu. Doszło do tego powyżej 2500 m nad poziomem morza. Choć wciąż jesteśmy w kalendarzowym lecie, coraz niższe wartości temperatur przypominają nam, że znajdujemy się u progu jesieni i następującej po niej zimy.

Dla wielu śnieg spadający we wrześniu był zaskoczeniem. Dlatego też, ratownicy górscy przypominają wszystkim, którzy chcą zdobywać tatrzańskie szczyty, aby paiętali o właściwym przygotowaniu do wyprawy. Należy mieć ze sobą ciepłą kurtkę, rękawiczki, czapkę, a także ocieplane spodie i obuwie.

W godzinach porannych musimy być przygotowania na występowanie ujemnych temperatur na tatrzańskich szlakach. Na obszarach, które pozostają zacienione w ciągu dnia, temperatury mogą pozostawać ujemne także w trakcie dnia. Szczególną uwagę należy zachować w pobliżu cieków wodnych - tam mogą pojawić się oblodzenia.

Czy śnieg w Tatrach zwiastuje rychłe nastanie zimy?

Okazuje się, że wrześniowy opad śniegu w górach, nie jest zjawiskiem specjalnie zaskakującym i niezwykłym. Synoptycy wskazują, kiedy śnieg i ujemne temperatury pojawiają się w pozostałej części kraju.

Zdaniem meteorologów, przed nami słoneczny i raczej ciepły październik. Ataku zimy możemy spodziewać się na przełomie listopada i grudnia. Z obecnych modeli wynika, że tegoroczne święta wreszcie mogą być białe! Warto jednak pamiętać, że prognozy długoterminowe, są obarczone dużym ryzykiem błędu.

Opady śniegu/YouTube @Emil Kasprzak
Opady śniegu/YouTube @Emil Kasprzak
Opady śniegu/YouTube @Emil Kasprzak

Wyczekujecie pierwszych opadów śniegu? A może liczycie na bezśnieżną zimę?

To też może cię zainteresować: Rozpoczęło się pożegnanie z królową Elżbietą II. Kolejka aż 12 godzin. Co jeszcze czeka Brytyjczyków

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Z życia wzięte. Mój mąż i ja mieszkamy w wynajętym mieszkaniu, choć mąż już jedno ma na własność. Teściowa zajęła je z partnerem

O tym się mówi: Książęta William i Harry wydali wzruszające oświadczenia w sprawie straty królowej. Padły wyjątkowe słowa