Jak podaje portal "Super Express", od lat nie zmieniła się wysokość zasiłku pogrzebowego, choć koszty pochówku zmarłych zdążyły mocno pójść w górę. 4 tysiące złotych, jakie wypłaca państwo, niestety nie wystarcza na uregulowanie opłat za pogrzeb. Rząd już od jakiegoś czasu rozważa możliwość podniesienia wysokości świadczenia. Niestety w dalszym ciągu nie przedstawiono konkretnej kwoty. Tabloid donosi, że od przyszłego roku zasiłek pogrzebowy może wynosić 5 tysięcy złotych.

Czy zasiłek pogrzebowy zostanie podniesiony?

Związkowcy z Ogólnopolskiego Forum Związków Zawodowych od lat apelują do rządzących o podniesienie wysokości zasiłku pogrzebowego. Od 11 lat wynosi on niezmiennie 4 tysiące złotych. Niestety w tym czasie ceny usług funeralnych mocno podrożały i niestety drożeć będą dalej, co wynika z szalejącej inflacji.

Postulat podniesienia zasiłku pogrzebowego być może już niebawem zostanie zrealizowany, bo od jakiegoś czasu obóz władzy dostrzega konieczność podniesienia jego wysokości. Wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej wskazuje, że jest to scenariusz jak najbardziej realne. Obecnie w ministerstwie trwają analizy.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Wiceminister Stanisław Szwed zaznaczył jednak, że nie zapadła jeszcze osateczna decyzja, co do wysokości podwyżki.

O ile powinien wzrosnąć zasiłek pogrzebowy? O ile może wzrosnąć?

Przedstawiciele branży pogrzebowej wskazują, że aby zasiłek pogrzebowy pokrył koszty pogrzebu, musiałby zostać podniesiony do około 8 tysięcy złotych. Oznacza to jego dwukrotny wzrost, którego raczej nie można się spodziewać. Związkowcy z OPZZ wskazują, że zasiłek ten powinien stanowić 200 proc. średniej krajowej, co daje kwotę około 12 tysięcy złotych.

Z ustaleń "Super Expressu" wynika, że podwyżkac byłaby zdecydowanie niższa i po zmianach, zasiłek wynosiłby 5 tysięcy złotych.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Myślicie, że faktycznie jest szansa na podniesienie wysokości zasiłku pogrzebowego?

To też może cię zainteresować: Nie milkną echa dymisji Jacka Kurskiego. Co jego odejście z TVP oznacza dla Zenka Martyniuka i wielu innch gwiazd

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ruszyły kontrole płatników abonamentu RTV. Pod lupą są głównie dwie grupy społeczne. Jakie kary grożą za używanie odbiorników bez opłaty

O tym się mówi: Zaginął 13-letni chłopiec. Policja pilnie apeluje o pomoc. Każda informacja jest na wagę złota