Jak podaje portal "Money", rząd planuje nałożyć na właścicieli nieruchomości opłaty związane ze wzrostem ich wartości. Co ciekawe będzie ona dotyczyła wszystkich, zarówno tych, którzy sprzedają daną nieruchomość, jak i tych, którzy nie mają takiego zamiaru. Tak zwana renta planistyczna ma wynieść aż 30 proc. wzrostu wartości.

Prace trwają w resorcie rozwoju

Ministerstwo rozwoju prowadzi obecnie prace nad nowelizacją ustawy dotyczącej planowania i zagospodarowania przestrzennego. Proponowane zmiany mają dotyczyć renty planistycznej, która jest opłatą za wzrost wartości nieruchomości.

Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka

Zgodnie z obowiązującymi na ten moment rozwiązaniami prawnymi, jest ona płacona dopiero w momencie, kiedy właściciel zdecyduje się sprzedać nieruchomość i to tylko w momencie, kiedy decyduje się na ten krok przed upływem 5 lat od momentu wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania bądź jeśli ulega on akurat zmienie.

Jeśli w życie wejdą założenia opracowanego projektu zmian, "wystarczy, że gmina uchwali nowy plan miejscowy (lub wprowadzi zmiany do obowiązującego) w taki sposób, że objęte nim nieruchomości staną się bardziej wartościowe". Opłatę musieliby więc ponosić nie tylko ci, którzy sprzedają nieruchomość, ale i ci, którzy nawet o tym nie myślą.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Na ten moment, renta planistyczna wynosi maksymalnie 30 proc. wartości nieruchomości. Po zmianach wynosiłaby ona bezwzględnie 30 proc. Specjaliści wskazują, że jest to nałożenie na Polaków kolejnego obciążenia podatkowego. Z całą pewnością zyskają na tym gminy, które z tych środków będą mogły łatać dziury w gminnych budżetach.

Jak oceniacie planowane przez rząd zmiany?

To też może cię zainteresować: Jarosław Kaczyński zabrał głos w sprawie ważnej dla seniorów. Co dokładnie powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Największy sekret małżeństwa Antka Królikowskiego i Joanny Opozdy ujawiony. Aktor sam się wygadał. To wyznanie zaskoczyło wiele osób

O tym się mówi: Cyklon Peggy przyniesie całkowitą zmianę w pogodzie. IMGW wydało alerty. Czego możemy się spodziewać