Jak podaje portal "Super Express", we wtorek odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i minister Anny Moskwy. Przedstawiciele rządu przekazali, ile wyniesie podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla tzw. odbiorców systemowych. Ile zaoszczędzą na nich Polacy?

Wsparcie dla odbiorców ciepła

Szefowa ministerstwa klimatu wskazuje, że rząd starał się wypracować taką formę pomocy, aby objęła ona wszystkich odbiorców ciepła, w tym również odbiorców tzw. ciepła systemowego. Większość ciepłowni dostarczających ciepło do mieszkańców spółdzielni. Anna Moskwa zaznaczyła, że większość spółdzielni objęta jest systemem taryfowania.

Minister Moskwa zaznaczyła, że dla 43 proc. odbiorców tzw. ciepła systemowego zablokowano podwyżki na poziomie taryf. Będzie to możliwe dzięki temu, że ciepłownie otrzymają dopłaty, przez co nie będą musieli podnosić rachunków obywatelom.

"Będzie to taryfa na poziomie średniej ceny z marca, wg danych URE plus maksymalnie 60 proc. ceny surowca. Ta maksymalna podwyżka to jest 40 proc." - zaznaczyła szefowa resortu klimatu. Dodała, że w całym sezonie grzewczym oznacza to od 1 do 4 tys. zł niższy rachunek.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Wsparcie w ramach innych rodzajów opłat

Osoby ogrzewające domy przy pomocy węgla mogą liczyć na jednorazowy dodatek w wysokości 3 tysięcy złotych. Osoby opalające drewnem kawałkowym otrzymają wsparcie w wysokości 1 tysięcy złotych.

Na jednorazowe wsparcie w kwocie 500 zł mogą liczyć te osoby, które ogrzewają swoje domy piecem na ciekły LPG. Osoby wykorzystujące do ogrzewania kocioł olejowy, otrzymają jednorazowe wsparcie w wysokości 2 tysięcy złotych.

Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h

Co sądzicie o wysokości wsparcia?

To też może cię zainteresować: Katarzyna Cichopek ma przygotowywać na rozprawę rozwodową coś specjalnego. Doradził jej to sam Maciej Kurzajewski

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Miejsce ostatniego spoczynku Krzysztofa Krawczyka czeka metamorfoza. Skąd takie plany

O tym się mówi: Nowe fakty w sprawie plotek o małżeńskiej niewierności księcia Williama. Czy Meghan Markle maczała w tym palce