Jak podaje portal "Fani Pogody", ostatnie dni wakacji upłyną nam pod znakiem wyjątkowo upalnej pogody. Nad nasz kraj zaczyna płynąć masa upalnego, zwrotnikowego powietrza. Z upałami przyjdzie się mierzyć Polakom, ale i innym mieszkańcom starego kontynentu. Zobaczcie, co przyniesie nam końcówka sierpnia?

Wraca potężny upał

Sierpień przynosi nieco chłodniejsze poranki i noce. Niestety w dzień znów przyjdzie nam się mierzyć z potężnymi upałami. W ostatnich dniach aż na 9. stacjach pomiarowych na Starym Kontynencie zanotowano temperaturę sięgającą 40 stopni Celsjusza w cieniu.

Południowa i zachodnia część kontynentu znajduje się pod wpływem upalnych, zwrotnikowych mas powietrza ciągnących do nas z Afryki. Wschodnia i centralna część Europy znajduje się w kolei w ciepłych masach powietrza znad Morza Czarnego. To właśnie one sprawią, że na wschodzie Polski zobaczymy dziś temperatury sięgające 30 stopni Celsjusza.

Termometr, upał/YouTube @24plreporter
Termometr, upał/YouTube @24plreporter
Termometr, upał/YouTube @24plreporter

Niestety w kolejnych dniach nie ma co liczyć na spadek temperatur. Będzie upalnie, a wysokie temperatury obejmować będą coraz większą część naszego kraju. Temperatura ma wzrosnąć do nawet 34-36 stopni. Wysokich wartości temperatur należy spodziewać się aż do końca sierpnia.

Część modeli synoptycznych wskazuje, że 29 sierpnia do Polski ma zacząć napływać chłodniejsze powietrze. Będzie się to wiązało się najprawdopodobniej z przejściem przez nasz kraj frontu atmosferycznego, który doprowadzi do gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Będzie burzowo i niebezpiecznie.

Co ważne, burz nie można wykluczyć także w najbliższych dniach, co jest wynikiem napływu niestabilnych mas powietrza, zasobnych w wilgoć. To oznacza możliwość wystąpienia gwałtownych burz. Warto więc zachować ostrożność i śledzić ostrzeżenia meteo.

Jaką pogodą przywitał was wtorek?

To też może cię zainteresować: Kamery zarejestrowały moment ataku na 70-letnią kobietę. Wśród sprawców był 11-latek

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ida Nowakowska zwróciła się do swoich wielbicieli z ważnym apelem. Sprawa dotyczy małego chłopca

O tym się mówi: Matka leczyła córkę na wymyślone choroby. Dziewczynka odeszła w prawdziwych męczarniach