Jak przypomina portal "Dziecko", wielkimi krokami zbliża się kres wakacji i początek kolejnego roku szkolnego. Na uczniów, nauczycieli i rodziców znów czekają zmiany. Jedna z nich dotyczy lekcji religii. Poznajcie szczegóły!

Zmiany w szkole

Już niebawem w szkołach wybrzmi pierwszy dzwonek. Niektórzy nie mogą doczekać się tego momentu, inni nie kryją obaw, które stanowią wynik zmian, jakie mają od nowego roku szkolnego zajść w szkołach. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Nauki zdecydowało się na wprowadzenie kilku zmian.

Szkoła. Screen: YouTube
Szkoła. Screen: YouTube
Szkoła. Screen: YouTube

Na planie lekcji pojawi się nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość. Do szkół wróci również Przysposobienie obronne, a lekcje religii lub etyki staną się obowiązkowe. Do tej pory lekcje religii nie były obowiązkowe, co oznaczało, że osoby niewierzące miały możliwość nie brania w nich udziału.

W przypadku, kiedy rodzice wyrażą sprzeciw wobec brania ich dziecka w lekcjach religii, będzie ono musiało uczęszczać na lekcje etyki. Ministerstwo edukacji zdecydowało o włączeniu obu przedmiotów do podstawy programowej. Problem w tym, że przy dużej liczbie uczniów rezygnujących z religii, może zabraknąć etyków.

Lekcja religii/ YouTube: Wszystko Jasne
Lekcja religii/ YouTube: Wszystko Jasne
Lekcja religii/ YouTube: Wszystko Jasne

Problem ten, ministerstwo zdecydowało się rozwiązać poprzez dofinansowanie podyplomowego kształcenia na kierunku etyki. Niestety problem w tym, że każda z uczelni, z jaką resort podpisał umowy, to szkoły o charakterze katolickim. To z kolei rodzi wątpliwości, co do "bezstronności kadry" nauczającej etyki.

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach? Też podzielacie obawy części rodziców?

To też może cię zainteresować: Krzysztof Jackowski zdradził, co może przynieść tegoroczna zima. Niestety nie dla wszystkich będą to dobre wiadomości

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wzruszający koncert na rzecz pokrzywdzonych przez wydarzenia na Ukrainie. Artyści zaśpiewali w ramach Earth Festival 2022 Uniejów

O tym się mówi: Jarosław Jakimowicz ostro o Pawle Delągu. Prezenter zamieścił homofobiczny wpis o aktorze, który wywołał prawdziwą burze w mediach. O co chodzi