Jak przypomina portal "Interia", od kilku miesięcy systematycznie idą w górę ceny produktów i usług. Ceny w sklepach spożywczych zmieniają się praktycznie z dnia na dzień. Więcej kosztują nas także domowe rachunki. Niestety także ceny leków są wyższe. Czy to koniec podwyżek w aptekach?

Wysoka inflacja daje się nam we znaki

W ostatnich miesiącach inflacja bije kolejne rekordy. Tylko w lipcu bieżącego roku inflacja wynosiła 15,6 proc. To poziom najwyższy od 1997 roku. Niestety eksperci nie mają dla nas szczególnie optymistycznych prognoz i wskazują, że rekord z poprzedniego miesiąca może zostać pobity w odczycie sierpniowym.

Więcej płacimy za energię elektryczną, produkty spożywcze (w tym m.in. mąki, chleb, mleko, tłuszcze), a także za usługi. Niestety podwyżki nie ominęły również aptek i sprzedawanych w nich medykamentów.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Drogo także w aptekach

Z danych przekazanych przez GUS wynika, że w czerwcu wzrost cen leków wyniósł 3,7 proc. Portal "Gdzie po lek" wskazuje, że wzrost ten był "ponad dwukrotnie wyższy". Z obliczeń portalu wynika, że leki na receptę podrożały o 6,54 proc., a leki sprzedawane bez recepty o 8,54 proc.

Wśród produktów, których cena wzrosła najmocniej znajdziemy: Aviomarin (stosowany przy chorobie lokomocyjnej), Theraflu Max Grip (lek stosowany przy przeziębieniu i grypie), No-Spa (lek rozkurczowy), czy płyn donosowy Otriwin.

Przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej (dalej NIA)wskazują, że wzrost cen w aptekach jest wynikiem wysokiej inflacji i rosnących kosztów utrzymania aptek. Wpływ na to ma również presja płacowa ze strony pracowników. Zdaniem przedstawicieli NIA, wzrostu cen leków można byłoby uniknąć, gdyby podniesione zostały marże na leki refundowane.

Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv
Apteka/YouTube @dlaCiebietv

Jak sytuacja będzie wyglądać w najbliższym czasie? To niestety trudno stwierdzić. "W obliczu tak dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych trudno przewidzieć, jak ceny leków będą kształtować się w najbliższej przyszłości" - wskazują przedstawiciele NIA.

Odczuliście wzrost cen w aptekach?

To też może cię zainteresować: Część emerytek mogłaby otrzymać dwa świadczenia. Kogo dotyczyłyby zmiany i jakie są szanse na ich wprowadzenie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Poważne zmiany w życiu Daniela Martyniuka. Jego ukochana pochwaliła się szczegółami w mediach społecznościowych

O tym się mówi: Anna Cieślak i Edward Miszczak mają powody do świętowania. "Taki dzień dziś uroczysty". O co chodzi