Jak podaje portal "Super Express", posłowie Lewicy jakiś czas temu złożyli w Sejmie projekt dotyczący tzw. wdowich emerytur. Projekt zakłada, że wdowy mogłyby pobierać zarówno emeryturę po swoim mężu, jak i część wypracowanego przez siebie świadczenia. Niestety, jak wiele projektów opozycji, także i ten utknął w tzw. zamrażarce. Lewica nie zamierza się jednak poddać. Zapowiada złożenie projektu obywatelskiego. Poznajcie szczegóły.

Wdowia emerytura

Obecnie obowiązujące regulacje prawne dają wdowcom i wdowom dwie możliwości. Pierwsza z nich to pobieranie własnego, wypracowanego świadczenia emerytalnego, druga to skorzystanie z renty rodzinnej (określanej także jako wdowia emerytura). Ta ostatnia wynosi 85 proc. świadczenia pobieranego przez małżonka.

Śmierć małżonka to nie tylko konieczność uporania się ze stratą najbliższej osoby, ale także uporania się z problemami z utrzymaniem wywołanymi zmniejszeniem środków w domowym budżecie. I choć wdowy mają możliwość wybrania opcji bardziej dla niej opłacalnej, to doświadczają realnego pomniejszenia dochodu.

Na przeciw tym problemom wychodzi, przynajmniej częściowo, projekt przygotowany przez Lewicę. Zgodnie z założeniami, wdowy miałyby możliwość pobierania dwóch świadczeń. Pierwsze miałoby wynosić 100 proc., drugie zaś 25 proc. Do wdowy należałby wybór, które świadczenie wypłacane byłoby w całości, a które pomniejszone.

Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas
Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas
Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas

Projekt utknął w sejmowej zamrażarce

Projekt wniesiony do Sejmu przez Lewicę, utknął w zamrażarce i niewiele wskazuje na to, że ma szansę wejść pod obrady. Lewica zapowiada jednak, że nie zamierza się poddać i już planuje kolejne kroki.

"Prawdopodobnie przygotujemy nowy, tym razem obywatelski projekt ustawy" - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak. Przewaga projektu obywatelskiego jest taka, że jest on automatycznie wprowadzony pod obrady, bez szans na zablokowanie go przez Marszałka Sejmu.

Sejm/YouTube @PRESS.WARSZAWA
Sejm/YouTube @PRESS.WARSZAWA
Sejm/YouTube @PRESS.WARSZAWA

Myślicie, że tym razem uda się przeprowadzić zmiany?

To też może cię zainteresować: Wzruszający koncert na rzecz pokrzywdzonych przez wydarzenia na Ukrainie. Artyści zaśpiewali w ramach Earth Festival 2022 Uniejów

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaskakujące doniesienia na temat ślubu Lecha i Marii Kaczyńskich obiegły media. Przez wiele lat nikt o tym nie wiedział

O tym się mówi: Ewa Krawczyk zabrała głos w sprawie swojego zdrowia. Wszystko po informacjach, że wdowa po piosenkarzu trafiła do szpitala