Nie da się ukryć, że w ostatnich latach praca w szkołach jest uznawana za kompletnie nieopłacalną. Ma to związek z niską płacą i wieloletnim awansem zawodowym. Do tego wiele nauczycieli narzeka na warunki pracy i po prostu rezygnuje na rzecz kariery w innych dziedzinach.

Pokazuje to tegoroczny wysyp ofert pracy dla nauczycieli, które można znaleźć na stronach poszczególnych kuratoriów oświaty. Na początku sierpnia było ich już ponad siedem tysięcy co jest wynikiem na niespotykaną skalę.

Portal „Money” podaje, że minister edukacji i nauki wcale jednak nie widzi problemu i uznaje, że obecna sytuacja w szkołach to typowe ruchy kadrowe i nie ma powodów do obaw. Według Przemysława Czarnka do 1 września wakaty będą już pozajmowane.

Innego zdania są przedstawiciele Grupy Progres. Deficyt obejmuje placówki na praktycznie każdym etapie nauki i wszystkie regiony w Polsce.

„Na mapie kraju nie ma regionu, który - w poszczególnych powiatach - nie cierpiałby na deficyt kadrowy występujący w przedszkolach, szkołach podstawowych czy średnich” – mówi Magda Dąbrowska.

By zachęcić chętnych nie wystarczą nawet proponowane podwyżki, które przecież nie wyrównują nawet obecnej inflacji ani uproszczenie awansu.

Obecnie wiele szkół ratuje sytuację zatrudniając emerytów lub proponując nadgodziny zatrudnionym nauczycielom.

Szkoła/YouTube @DĘBICA TV
Szkoła/YouTube @DĘBICA TV

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnim czasie: Czworo dzieci porwanych przez nieznanego mężczyznę. Policja apeluje o pomoc. Sprawca ma długą brodę i bardzo charakterystyczny tatuaż

Jak informował portal „życie.news”: Zamieszanie w Internecie przez ręcznik z Janem Pawłem II. Wśród użytkowników sieci rozkręciła się gorąca dyskusja. Wiele osób jest bardzo oburzonych

Ze świata znanych ludzi informowaliśmy o: Antek Królikowski już nie ukrywa się z czułościami wobec nowej partnerki. Najnowsze zdjęcia aktora mówią wszystko. Musi być niesamowicie zakochany

Sprawdź również ten artykuł: Jedna z tajemnic Ewy Bilan-Stoch wyszła na jaw. Żona polskiego mistrza pokazała czym się zajmuje na co dzień. Czy Kamil Stoch wkrótce do niej dołączy