Jak podaje portal "Super Express", już od poniedziałku 15 sierpnia możliwe będzie składanie wniosku o dodatek węglowy. Osoby opalające swoje domu piecem węglowym mogą liczyć na dodatek w wysokości 3 tysięcy złotych.

Dodatek węglowy

5 sierpnia w Sejmie przegłosowano ustawę wprowadzającą dodatek węglowy. Zgodnie z przyjętym rozwiązaniem każda rodzina, która ma w ewidencji emisyjności budynków zarejestrowany piec węglowy, jako główne źródło ogrzewania.

Na etapie prac w Senacie, senatorzy rozszerzali katalog osób uprawnionych do skorzystania z dodtaku również o osoby ogrzewające domy także innymi paliwami. Ostetecznie Sejm je wszystkie odrzucił, pozostawiając wsparcie wyłącznie dla korzystających z węgla.

Ogrzewanie węglem/YouTube @Jaki ekogroszek?
Ogrzewanie węglem/YouTube @Jaki ekogroszek?
Ogrzewanie węglem/YouTube @Jaki ekogroszek?

Dodatek węglowy wniosek

Wniosek o dodatek węglowy będzie można składać już od najbliższego poniedziałku. Będzie to można zrobić albo składając go w odpowiednim dla naszego miejsca zameldowania urzędzie gminy, albo drogą elektroniczną za pośrednictwem platormy ceeb.go.pl. Wypłata dodatku nastąpi w okresie do 30 dni od daty złożenia wniosku.

We wniosku niezbędne będzie podanie danych dotyczących adresu zameldowania, numeru konta, a także informacji o posiadanym głównym źródle ogrzewania. Ta ostatnia informacja musi pokrywać się z musi być zgodna z deklaracją złożoną do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wzór wniosku znajdziecie między innymi tutaj.

Węgiel/YouTube @Jaki ekogroszek?
Węgiel/YouTube @Jaki ekogroszek?
Węgiel/YouTube @Jaki ekogroszek?

Wniosek będzie można składać do dnia 30 listopada włącznie. Z danych szacunkowych wynika, że w Polsce jest około 42 procent gospodarstw, które ogrzewają się piecami węglowymi.

Co sądzicie o dodatku węglowym?

To też może cię zainteresować: O suspendowanym księdzu Piotrze Natanku znów jest głośno. Wszystko w związu z najnowszymi planami duchownego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Polacy zabrali głos w sprawie powrotu do zasadniczej służby wojskowej. Najnowszy sondaż pokazuje, jakie mają zdanie na ten temat

O tym się mówi: Czy zabraknie w Polsce chleba tej jesieni. Piekarze ostrzegają, że taki scenariusz jest bardzo możliwy. Od czego to zależy i jak wygląda sytuacja