Jak podaje portal "Super Express", CBOS przeprowadził badanie, w których zadał Polakom pytania dotyczące powrotu zasadniczej służby wojskowej. Odpowiedzi respondentów mogą być dla wielu sporym zaskoczeniem.

Polacy o powrocie do zasadniczej służby wojskowej

Z badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że ponad połowa respondentów byłaby za powrotem do zasadniczej służby wojskowej. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 54 uczestników badania, z czego 25 proc. uznała, że jest to konieczne, a 29 pro. udzieliło odpowiedzi "raczej należałoby".

Przeciwko powrotowi takiego poboru w sposób kategoryczny sprzeciwia się 15 proc. uczestników badania. 24 proc. respondentów uważa, że "raczej" nie powinno być powrotu do takiego rozwiązania. Co ciekawe brak zasadniczej służby wojskowej popiera zdecydowanie więcej mężczyzn niż ma to miejsce w przypadku kobiet.

Większość uczestników badania CBOS-u wskazuje, że jeśli zasadnicza służba wojskowa wróciłaby, to jej długość powinna wynosić 1 rok - taką odpowiedź wskazało 35 proc. respondentów. 18 proc. wskazało, że maksymalny czas jej trwania to okres pół roku. 13 proc. ankietowanych jest zdania, że służba ta powinna trwać 2 lata.

Służba wojskowa/YouTube @Z P B P
Służba wojskowa/YouTube @Z P B P

Szkolenia zwykłych obywateli i posiadanie broni palnej

Respondenci wyrazili przekonanie, że powinny odbywać się szkolenia dla "zwykłych obywateli" na wypadek zbrojnej agresji innego państwa na nasz kraj. Poparcie dla takiego pomysłu wyraziło 78 proc. respondentów. 17 proc. badanych jest zdania, że takie szkolenia nie są potrzebne, bo zdecydowanie ważniejsze jest dobre wyszokolenie armii zawodowej.

W badaniu pytano również o dostęp do broni. 35 proc. ankietowanych uznało, że obecnie obowiązujące regulacje prawne w tym zakresie są wystarczające. Taki sam odsetek uznał, że przepisy te należałoby jeszcze mocniej zaostrzyć. 18 proc. badanych jest zdania, że broń powinna być dostępna dla większej liczby osób, choć nadal ograniczona.

Broń/YouTube @Doctor Gun
Broń/YouTube @Doctor Gun
Broń/YouTube @Doctor Gun

5 proc. ankietowanych wskazuje, że dostęp do broni powinien mieć każdy obywate, pod warunkiem, że sąd nie wydał zakazu.

Zaskoczyły was wyniki ankiety?

To też może cię zainteresować: Najnowsze doniesienia o stanie zdrowia Lecha Wałęsy. Były prezydent w dalszym ciągu przebywa w szpitalu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wszystko o Agnieszce Chylińskiej. Popularna piosenkarka naprawdę zaskakuje stylem. Jest sporo sprzeczności w jej wizerunku

O tym się mówi: O suspendowanym księdzu Piotrze Natanku znów jest głośno. Wszystko w związu z najnowszymi planami duchownego