Jak podaje portal "O2", w województwie wielkopolskim zaobserwowano w ostatnim czasie gąsienice owada nazywanego Korowódką dębówką. Choć nazwa nie brzmi szczególnie groźnie, to już sam owad może stanowić zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Leśnicy przestrzegają. Poznajcie szczegóły!

Korowódka dębówka pojawiła się w Wielkopolsce

Korowódka dębówka to gatunek motyla nocnego, który późnym latem i wczesną jesienią składa jaja w górnej części korony dębu. Aktywność owadów przypada jednak dopiero na maj. To właśnie wtedy ze złożonych przez samicę owada jaj wykluwają się gąsienice, które żyją w dużych gromadach aż do momentu przepoczwarzenia się.

Gąsienice korowódki/YouTube @majdo007
Gąsienice korowódki/YouTube @majdo007
Gąsienice korowódki/YouTube @majdo007

Miejscem żerowania włochatych gąsienic Korowódki dębówki są liście dębu, choć zdarza się, że ich obecność daje się zauważyć również na jesionach, bukach, kasztanowcach, wierzbach czy brzozach. Dorosła postać nie stanowi żadnego zagrożenia, w przeciwieństwie do gąsienic, które pokryte są parzącymi włoskami.

Kiedy gąsienica poczuje się zagrożona, wystrzela te włoski w powietrze. Kontakt z nimi może mieć przykre konsekwencje zdrowotne. Prowadzić może do pojawienia się uczulenia, zawrotów głowy, gorączkę, a także ataki astmy. Rzadziej pojawiają się również wymioty.

Szczególnie dotkliwie spotkanie z gąsienicą korowódki dębówki mogą odczuć nasi czworonożni przyjaciele. Pierwszym objawem kontaktu z włoskami korowódki jest zwiększenie się ślinienia u psów i kotów. Potem dołączają do tego problemy z przyjmowaniem pokarmów i wody. Dochodzi też do pojawienia się na ciele ranek. Niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarza.

Spotkaliście kiedyś tą gąsienicę?

To też może cię zainteresować: Krzysztof Igor Krawczyk osiągnął cel i otrzymał mieszkanie. Jego dziewczyna Kasia opowiedziała o porzuceniu

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ceny energii elektrycznej idą mocno do góry. Które urządzenie zużywa najwięcej prądu. Odpowiedź niejedną osobę może zaskoczyć

O tym się mówi: Elżbieta Jaworowicz mierzy się z problemami zdrowotnymi. Wszystkiemu winny jej charakterystyczny sposób siedzenia