Jak podaje portal "Murator dom", w 2023 roku mają ruszyć kontrole naszych domów, które prowadzić mają urzędnicy, inspektorzy środowiska a także kominiarze. Celem prowadzonych kontroli ma być usprawnienie zarządzania finansowaniem projektów termomodernizacyjnych.

Kontrole domów

Wraz z początkiem 2023 roku urzędnicy, inspektorzy środowiska oraz kominiarze mają zbierać informacje dotyczące stanu naszych domów. Mowa tu między innymi o pomiarze grubości ścian, rodzaju zastosowanego ocieplenia, grubości dachu oraz roczne zużycie paliwa wykorzystywanego do ogrzania domu.

Zebrane w trakcie kontroli mają pomóc w lepszym gospodarowaniu środkami dostępnymi w ramach programów termomodernizacyjnych. Szef resortu rozwoju i technologii wskazuje, że zapowiadane kontrole są kolejnym etapem tworzenia Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE).

Kontrola/YouTube @Lubię Małopolskę
Kontrola/YouTube @Lubię Małopolskę
Kontrola/YouTube @Lubię Małopolskę

Cele ZONE

Celem ZONE jest ograniczenie ilości zanieczyszczeń w powietrzu, które trafiają do niego z domów jednorodzinnych, które przy ogrzywaniu korzystają z niskiej jakości paliw - mowa tu przede wszystkim o węglu.

Pierwszym etapem tworzenia ZONE były składanie deklaracji przez właścicieli domów, dotyczące rodzajów ogrzewania znajdujących się w domach. Kolejne informacje mają być zbierane już przez urzędników.

Zebrane w ten sposób informacje mają pomóc z jednej strony urzędnikom, z drugiej zaś obywatelom, którzy będąmieli okazję dowiedzieć się, z jakiej pomocy mogą skorzystać - mowa o wymianie starych kopciuchów, a także o dofinansowaniu do ocieplenia domu.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Z przedstawicielami tych znaków zodiaku najlepiej zawierać przyjaźnie. Możemy być pewni lojalności i super zabawy. To najlepsi kompani na długie lata

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: 15-letnia Ukrainka na wózku inwalidzkim podbija świat w najpopularniejszym talent show na świecie. Dziewczyna ma ważny cel, biorąc udział w programie

O tym się mówi: Beata Kozidrak po raz kolejny stanie przed sądem. Czy sędzia przychyli się do wniosku prokuratury