Jak podaje portal "Super Express", przyszli emeryci nie mogą spokojnie myśleć o tym, jak będzie wyglądała jesień ich życia. Świadczenia, jakie będą otrzymywali nie wystarczą na wiele. Tabloid dotarł do osoby, która po wielu latach pracy na oskładkowanych umowach może liczyć tylko na 1000 złotych emerytury. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Polacy muszą się przygotować na głodowe emerytury

Sytuacja osób, które obecnie przebywają na emeryturach jest niezwykle ciężka, tym bardziej, gdy weźmiemy pod uwagę szalejącą drożyznę i wysoką inflację. Niestety przyszli emeryci nie mogą liczyć na to, że w jesieni życia będą mogli liczyć na lepszą sytuację niż obecni seniorzy.

Z niskimi świadczeniami muszą się liczyć ci, którzy na emeryturę przejdą w ciągu najbliższych 10-15 lat. "Super Express" jako przykład podał 50-letnią panią Izabellę z Warszawy, której obecnie ZUS wyliczył emeryturę w wysokości 880 zł. Po kolejnej dekadzie pracy jej emerytura wyniesie około 1075 zł.

Niskie emerytury/YouTube @eska info
Niskie emerytury/YouTube @eska info
Niskie emerytury/YouTube @eska info

Już w obecnej sytuacji ta kwota nie pozwala się utrzymać, w przyszłości będzie to tym trudniejsze. Niskie świadczenie w przypadku pni Izabelli stanowi wynik między innymi tego, że kobieta przez około 10 lat zajmowała się dzieckiem. Kobieta przyznała, że praca po osiągnięciu wieku emerytalnego nie wchodzi w grę, ze względu na stan zdrowia, który już teraz jest zły.

Jak zwiększyć swoją emeryturę?

Eksperci wskazują, że obecni 40- i 50-latkowie mogą zwiększyć wysokość swoich przyszłych świadczeń. Jednym z podstawowych sposobów na to, jest nie przechodzenie na emerturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego przewidzianego prawem. To pozwoli nam podnieść wysokość wypłacanego nam świadczenia.

Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew
Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew
Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew

Warto też zdecydować się na dodatkowe oszczędzanie w postaci pracowniczych planów kapitałowych (PPK), pracowniczych programów emerytalnych (PPE), indywidualnego konta emerytalnego (IKE), indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Zdecydowaliście się na którąś z form oszczędzania?

To też może cię zainteresować: Księżna Kate idzie śladami królowej Elżbiety II. Zaczęła wcielać w życie znaną zasadę monarchinii. O czym dokładnie mowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Internauci nie mają wątpliwości, Barbara Kurdej-Szatan znów spodziewa się dziecka. Co na to sama zainteresowana

O tym się mówi: Niepokojące doniesienia naukowców. Deszczówka jest pełna "wiecznych chemikaliów"