Jak podaje portal "Geek Week", wielu z nas wyczekuje deszczu, który pomógłby uporać się z trwającą suszą. Najnowsze wyniki badań nie pozostawiają złudzeń co do tego, że deszczówka na całym świecie jest skażona "wiecznymi chemikaliami". Wiele z tych substancji wykazuje działanie rakotwórcze, a także sprzyja pojwieniu się innych chorób. Poznajcie szczegóły.

Zanieczyszczenia w deszczówce

Zanieczyszczenie deszczówki to problem, który ma swoje źródło w działalności człowieka. W trakcie badań wskazano, że w deszczówce znajdują się substancje perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe (PFAS). Dostają się one do środowiska poprzez działalność przemysłową, ściekami, a także z opakowań. Do atmosfery uwalniane są głównie z pianek.

Naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego i Politechniki Federalnej w Zurychu odkryli, że PFAS można znaleźć nawet w tak odległych miejscach, jak Tybet, a nawet Antarktyda. PFAS określane są mianem "wiecznych chemikaliów", co ma związek z tym, że pozostają one w środowisko nawet przez jedno tysiąclecie.

deszcz / YouTube: Spokojna Muzyka
deszcz / YouTube: Spokojna Muzyka
Deszcz / YouTube: Spokojna Muzyka

W latach 50. ubiegłego wieku potwierdzono ich szkodliwość, co zapoczątkowało proces ich eliminowania z przemysłu. I choć ograniczenie ich użycia sprawiło, że ilość PFAS w wodach powierzchniowych spadło, podobnie jak w glebie. Zła wiadomość jest taka, że w atmosferze ich ilość pozostaje w niezmienionej praktycznie ilości.

Woda niezdatna do picia

Zgodnie z regulacjami przyjętymi przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska, ilość PFAS w wodzie pitnej nie może przekraczać 0,004 nanogramów na jeden litr. W wymogach tych absolutnie nie mieści się więc deszczówka.

Oczywistym jest, że nie spożywamy wody deszczowej - przynajmniej nie w sposób bezpośredni. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że deszczówka zasila wiele ujęć wody pitnej.

Woda z kranu/YouTube @Health & Fitness
Woda z kranu/YouTube @Health & Fitness
Woda z kranu/YouTube @Health & Fitness

Spodziewaliście się, że sytuacja jet tak trudna?

To też może cię zainteresować: Ciepłownie wnioskują o podwyżki taryf, a premier ogłasza kolejny projekt ustawy pomocowej. Jakie rachunki za ciepło i prąd czekają nas tej zimy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Córka Beaty Tyszkiewicz zdradziła, w jakim stanie jest aktorka. "Nie wychodzi już na spacery"

O tym się mówi: Urodzinowe życzenia księcia Williama i księżnej Kate dla Meghan Markle wywołały spore zamieszanie. Z jakiego powodu