Nie jest tajemnicą, że ostatnimi czasy coraz większa grupa ludzi w Polsce widzi, jak rządzący lawirują w finansach gospodarki, aby odsunąć od siebie odpowiedzialność za pogorszenie się dobrobytu społeczeństwa.

Mateusz Morawiecki obiecuje ustawę pomocową wobec wysokich rachunków za ogrzewanie

Tymczasem, wielu przypomina sobie rządowe naciski na wymianę pieca węglowego jak najszybciej można, w zależności od klasy pieca, do końca 2021 roku lub później. Wyznaczono konkretne terminy, pod groźbą poważnych konsekwencji finansowych.

Po tym, jak wielu dostosowało się do rządowych decyzji i wymieniło piece węglowe na gazowe lub elektryczne, rząd i poszczególne resorty podejmują decyzję o podwyżkach rachunków za prąd i gaz, oraz cen paliw, pożywienia, zwiększeniu stopy procentowej po tym, jak wcześniej obiecano, że to nie nastąpi.

Gdy firmy ciepłownicze ruszyły z wnioskowaniem o podwyżkę taryf, a budżety domowe ledwo zipią po ostatnich podwyżkach rachunków i wszelkich opłat, rząd obiecuje wprowadzenie ustawy mającej na celu wsparcie obywateli ogrzewających swe domostwa peletem, gazem LPG lub olejem opałowym. Projekt ustawy stworzył resort środowiska i klimatu, a Mateusz Morawiecki zapowiedział jego prezentację 4 sierpnia bieżącego roku.

Wychodzi na to, że jutro poznamy projekt kolejnej już ustawy stworzonej w celu odsunięcia od nas skutków buszującej w kraju od dawna inflacji.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin w jednym z radiowych wywiadów powiedział o czymś, co nijak się ma do zapewnień Mateusza Morawieckiego, jakoby rachunki nie wzrosną o ponad 100%. "Podwyżki są bardzo różne, na poziomie co najmniej kilkudziesięciu procent, co wynika z cen gazu i węgla.

Taryfy odzwierciedlają sytuację na rynku, przede wszystkim ceny surowców energetycznych. Wychodzimy z założenia, że lepiej jest taryfę zatwierdzić, albowiem jej niezatwierdzenie grozi upadłością przedsiębiorstwa, a to jest scenariusz dużo groźniejszy dla klienta" - stwierdził.

Tymczasem jeden z portali samorządowych poinformował, że Urząd Regulacji Energetyki zdążył już zatwierdzić pewnym firmom ciepłowniczym podwyżki taryf o 200%, a nawet o 300%. Czy w obliczu takich decyzji, posiadacze nowszych pieców węglowych zdecydują się na wymianę ich w wyznaczonym terminie, widząc skutki działań rządu?

O tym się mówi: Paweł Wawrzecki wzruszająco o Annie Przybylskiej. Takich wspomnień z aktorką można pozazdrościć. O co chodzi

Zerknij: Karol Strasburger opublikował prośbą o pomoc. Chodzi o życie i zdrowie dziecka