Jak podaje portal "Spiders Web", wiele monet i banknotów jest warta więcej niż ich nominalna wartość. Okazuje się, że czasem przed wydaniem pieniędzy w sklepie, lepiej dokładnie się im przyjżeć, bo ich sprzedaż kolekcjonerowi, może okazać się znacznie lepszym interesem. Na co zwracać uwagę?

Te banknoty są sporo warte!

O tym, że dany banknot warty jest więcej niż wskazuje na to jego wartość nominalna, decyduje między innymi ich numer seryjny. Do najbardzie pożądanych przez kolekcjonerów należą te numery, które zawierają ciąg występujących po sobie cyfr np. 1234567 w tym również te, w odwróconej kolejności np. 8765432.

Okazuje się, że kolekcjonerzy są w stanie za takie okazy zapłacić naprawdę sporo. Na aukcjach banknoty o takich numerach osiągają cenę nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wśród pożądanych numerów seryjnych są również takie, jak między innymi: 1234321, 1134311, 8175718.

Pożądane przez kolekcjonerów są również banknoty, których numery seryjne składają się z ciągu tych samych cyfr (np. 7777777, 9999999). Sporo dostaniemy także za numery seryjne, w których mamy do czynienia z jak największą liczbą zer.

Co jeszcze ma znaczenie?

Nie tylko numer seryjny ma znaczenie. Ważna jest także seria, która na banknotach przyjmuje formę dwóch liter. Oczywiście do najbardzie pożądanych należą serie skłądające się z dwóch takich samych liter (np. AA, BB). Kolekcjonerzy szukają również zestawień YA i ZA.

W przypadku monet, szczególnie dużo warte są tzw. destrukty. Są to błędy, do których dochodzi w trakcie wybijania monety. Wartościowe mogą się okazać również monety z PRL-u. Kolekcjonerzy poszukują między innymi monety 5-złotowej z podobizną rybaka, która została wybita w 1958 roku. Moneta ta na aukcji osiągnęła wartość 9,5 tysiąca złotych!

Moneta "rybak"/YouTube @Zakapior PRL
Moneta "rybak"/YouTube @Zakapior PRL
Moneta rybak/YouTube @Zakapior PRL

Udało wam się natrafić na taki niecodzienny banknot lub monetę?

To też może cię zainteresować: Karol Strasburger opublikował prośbą o pomoc. Chodzi o życie i zdrowie dziecka

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ania i Zbyszek z "Sanatorium miłości" nie zamierzają razem zamieszkać. Anna zdradziła dlaczego

O tym się mówi: Ciepłownie wnioskują o podwyżki taryf, a premier ogłasza kolejny projekt ustawy pomocowej. Jakie rachunki za ciepło i prąd czekają nas tej zimy