Jak podaje portal "Super Express", pod koniec sierpnia ma ruszyć w gminach nabór wniosków o wypłatę dopłaty do węgla. Od momentu złożenia wniosku, organ odpowiedzialny za ich przyjmowanie, ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Oznacza to, że środki do pierwszych obywateli naszego kraju trafiłyby już we wrześniu.
Dopłata do węgla
Dopłata do zakupu węgla będzie przysługiwała tylko tym, którzy zgłosili do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków kocioł węglowy, jako główne źródło ogrzewania w ich domach. Kluczowe znaczenie ma tu słowo główne, bo w ewidencji można było podać więcej niż jedno źródło ogrzewania - o ile takie faktycznie funkcjonują.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków należało dokonać do 30 czerwca bieżącego roku. Niemniej jednak na wyjątkową sytuację, można jeszcze składać stosowne oświadczenia.
Najprostszym sposobem jest złożenie deklaracji za pośrednictwem formularze elektronicznego, dostępnego na stronie ceeb.gov.pl. Wystarczy do tego profil zaufany, e-dowód, czy też bankowość elektroniczna. Można też złożyć wniosek osobiście w odpowiednim dla nas urzędzie gminy.
Dopłata do węgla ma wynieść 3 tysiące złotych. Aleksander Brzózka odpiera zarzuty, że pieniądze te mogą pójść na inny cel, bo zakup węgla nie został wskazany we wniosku. Z jednej strony już sam wpis do CEEB wyklucza zakup innego opału. Wiceminister klimatu dodał, że wnioski mają być wyrywkowo kontrolowane, co nie da obywatelom pola do nadużyć.
Co sądzicie o wprowadzonym dodatku?
To też może cię zainteresować: Ważna wiadomość dla małżeństw. Jest szansa zdobycia dodatkowych pieniędzy z programu Małżeństwo Plus. Kto może liczyć na 500 zł dla małżeństw
Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Mały a bardzo niebezpieczny. Lato w pełni, a kleszcze czyhają na nas niemal na każdym kroku. Są sposoby na to, by uniknąć ugryzienia przez pajęczaka