Ten występujący w Polsce gatunek pajęczaka uaktywnia się latem i przenosząc różne choroby może być bardzo groźny dla zdrowia zarówno ludzkiego jak i zwierząt. Przenosi choroby takie jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Występuje zarówno w lasach, parkach, na łąkach jak i w przydomowych ogródkach, a przy tym z racji małych rozmiarów i mechanizmu znieczulenia ofiary dobrze ukrywa swoją obecność. Czy możemy się przed nim zabezpieczyć?

Okazuje się, że poza chemicznymi środkami dostępnymi w sklepach mamy całkiem sporą gamę naturalnych preparatów, które powinny zniechęcić małego pasożyta. Przypominamy, młode kleszcze są bardzo małe, niekiedy wielkości nieco ponad 1 mm, dorosłe osiągają 2,5 mm, a zwiększając objętość poprzez wypicie krwi ofiary mogą bardzo szybko urosnąć do wielkości nawet powyżej centymetra.

Robią to sprytnie, wstrzykując działającą miejscowo substancję znieczulającą, dzięki której mogą pozostać niezauważone. Po każdej wizycie w lesie czy przebywaniu na świeżym powietrzu należy obejrzeć ciało swoje i pupili u których trudniej wykryć je pod sierścią.

Czym się chronić?

Jak przeciw wielu innym nieprzyjemnym owadom możemy wykorzystać ich naturalne słabości. Dobrym pomysłem jest rozcieńczenie w wodzie i spryskanie ubrań kwasem mrówkowym dostępnym w każdej aptece. Mrówka to naturalny wróg kleszcza, szybko przed nią ucieka. Należy pamiętać, że działa podrażniająco na skórę, jest to więc środek, który stosujemy tylko na ubrania.

Bardziej delikatne i odpowiednie, gdyż neutralne dla naszych ciał są różnego rodzaju preparaty ziołowe. Możemy przygotować je w podobny sposób - wystarczy zagotowane zmieszać w atomizerze z wodą i rozpylić na narażone na ataki części ciała i ubrania. Chodzi m.in. między innymi roztworu na bazie rozmarynu, melisy lekarskiej, mięty pieprzowej czy suszonego eukaliptusa.

Wszystkie zagotowane i wystudzone zostawiamy na około godzinę i mamy gotowy do użycia domowej roboty środek owadobójczy. Do wszystkich można dla lepszego efektu dodać soku z cytryny. Dobrze działają też maści rozgrzewające z intensywnym zapachem rozmarynu lub eukaliptusa, te dostępne są w większości aptek i sklepów.

Kleszcze są powodem bardzo wielu zachorowań wśród ludzi jak i zwierząt, niektóre choroby mogą przenosić się z naszych milusińskich na nas, zatem nigdy dość ostrożności.

Jak informował portal "Życie News": TADEUSZ SZNUK SZANUJE SWOJĄ PRYWATNOŚĆ I NIE ROZMAWIA Z MEDIAMI O RODZINIE. WIADOMO JUŻ, KIM JEST ŻONA GOSPODARZA „JEDEN Z DZIESIĘCIU” I JEGO DZIECI

Przypomnij sobie: POTĘŻNE PROBLEMY W ŻYCIU PRYWATNYM JULII ROBERTS. AKTORKA POSTAWIONA W BARDZO TRUDNEJ SYTUACJI. MAŁŻEŃSTWO AMERYKAŃSKIEJ GWIAZDY WPROST WISI NA WŁOSKU

Portal "Życie News" pisał również: MARTA MANOWSKA NIE PRÓŻNUJE W PRACY, JEDNAK FANI BĘDĄ ZASKOCZENI, GDZIE PREZENTERKA TVP MA SWOJE BIURO. GOSPODYNI „ROLNIK SZUKA ŻONY” W SZCZERYM POLU

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: KATARZYNA DOWBOR POJAWIAŁA SIĘ W TELEWIZJI NIE TYLKO JAKO PREZENTERKA. WIELE OSÓB NIE WIE O TYM, CZYM ZAJMOWAŁA SIĘ GOSPODYNI PROGRAMU „NASZ NOWY DOM”