Jak podaje portal "Gazeta", pracujący emeryci mogą liczyć na sporą ulgę, dedykowaną właśnie im. Mowa o zerowym picie, która części seniorów może przynieść nawet 9 tysięcy złotych. Poznajcie szczegóły!

Ulga dla seniorów

Wiele osób przechodzi na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, co spowodowane jest ich pogarszającym się stanem zdrowia i ulegających ograniczeniu wraz z wiekiem możliwości sprawnego funkcjonowani. Są jednak i tacy, emeryci, którzy czują się na siłach, aby pozostać aktywnymi zawodowo.

Z myślą o tej ostatniej grupie powstała ulga dla seniorów, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. W ramach ulgi kwota wolna od podatku wynosi dla nich 85 528 zł rocznie. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, nieopodatkowane pozostają dochody przekraczające nawet 9 tysięcy złotych.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Z ulgi korzystają ci seniorzy, którzy zatrudnieni są nie tylko na umowę o pracę, ale także przedsiębiorców i pracujących w oparciu o umowę zlecenie. Z ulgi nie skorzystają jedynie te osoby, które pracują w oparciu o umowę o dzieło.

Przypomnijmy, od tego roku zwiększyła się kwota wolna od podatku dla seniorów pobierających świadczenia emerytalne. Obecnie wynosi ona 30 tysięcy złotych. Seniorzy pracujący i ci na emeryturze płacą 9 procentową składkę zdrowotną, która odbijana jest od ich przychodów.

Dłuższa praca, większe korzyści

Zerowy PIT nie jest jedyną korzyścią, jaką odnoszą osoby pozostające aktywne zawodowo nawet po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego. Dzięki wpływającym składkom, powiększeniu ulega kapitał, w oparciu o który wypłacana będzie w przyszłości emerytura.

Każdy kolejny przepracowany miesiąc "podwyższa wymiar emerytury z chwilą złożenia wniosku.

Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h

Co sądzicie o wprowadzonym przez rząd rozwiązaniu?

To też może cię zainteresować: Antek Królikowski zdecydował się na ważny krok. "Chcę się teraz skupić na walce o Viniego"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kamila Łapicka całkowicie zmieniła swoje życie po odejściu o 60 lat starszego męża. Co teraz robi

O tym się mówi: Wraca temat kłótni między księżną Kate i Meghan Markle. 80 świadków nie ma wątpliwości, jak przebiegało zdarzenie