Jak przypomina portal "Gazeta", w ostatnim czasie mamy do czynienia z szalejącą inflacją i ciągle rosnącymi cenami. Taka sytuacja szczególnie mocno daje się we znaki seniorom, który i tak mieli problem w związaniu przysłowiowego końca z końcem. Zapewne nie jeden emeryt marzy o tym, aby jego świadczenie było wyższe. Okazuje się, że możliwe jest pobieranie dwóch świadczeń. Jakie kryteria trzeba spełnić? Gdzie złożyć wniosek?

Dodatkowe świadczenie z zagranicy

Seniorzy mogą odetchnąć z ulgą w tych miesiącach, kiedy na ich konto wpływają dodatki w postaci 13. i 14. emerytury. Wtedy wielu z seniorów może pozwolić sobie na zakup tego, czego zwykle muszą sobie odmawiać. Część z seniorów może ubiegać się o wypłatę dwóch świadczeń. Możliwe jest to w przypadku osób, które pracowały nie tylko w Polsce, ale także poza granicami.

Przykładowo, dla osób, które pracowały w Niemczech, możliwość pobierania świadczenia z tego kraju pojawia się dopiero w momencie, kiedy dana osoba przepracowała tam 5 lat. Aby mieć szansę na pobieranie świadczenie również z zagranicy, należy złożyć tam odpowiedni wniosek.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Zmiany dla mundurowych

Na podwójne świadczenie przez długi czas mogli się również ubiegać przedstawiciele służb mundurowych. Otrzymywali oni wówczas emeryturę cywilną i wojskową. Jednak w 2021 roku podjęto decyzję o tym, że rozwiązanie to, nie będzie dostępne dla osób, które zaczęły pełnić służbę po dniu 2 stycznia 1999 roku.

Osoby te mają jednak prawo do wybrania świadczenia, które jest dla nich korzystniejsza. W zależności od tego, czy bardziej opłaca się emerytura z ZUS, czy z ZER MSWiA, tam należy złożyć wniosek.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Dla rolników

Podwójną emeryturę mogą również uzyskać rolnicy. Jest to rozwiązanie, które przysługuje tylko tym osobom, które wpłacały składki zarówno do ZUS-u, jak i KRUS-u przez okres 25 lat. Mogą z niej skorzystać te osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku.

Aby pobierać oba świadczenia, niezbędne jest złożenie wniosków do obu urzędów. Świadczenia będą wypłacane dożywotni.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Pojawiły się pierwsze prognozy dotyczące waloryzacji rent i emerytur w 2024 roku. Seniorzy nie będą mieli szczególnych powodów do zadowolenia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Paulina Krupińska zabrała głos w sprawie kryzysu w małżeństwie. Czy faktycznie w jej związku z Sebastianem Karpielem-Bułecką źle się dzieje

O tym się mówi: Zaskakujące informacje obiegły media. Czy Władimir Putin i jego nieformalna partnerka po raz kolejny zostaną rodzicami