Jak przypomina portal "Super Express", w marcu tego roku waloryzacja świadczeń wyniosła 7 procent. Na ten moment, wiele wskazuje, że w przyszłym roku waloryzacja świadczeń może być dwucyfrowa, co ma związek z szalejącą inflacją. Tylko w czerwcu tego roku, wynosiła ona 15,6 procent. NBP prognozuje, że w przyszłym roku inflacja ma zacząć spadać. To oznacza, że w marcu 2024 roku waloryzacja może nie być tak wysoka.

Waloryzacja w 2024 roku będzie znacząco niższa?

Szalejąca inflacja i ogromna drożyzna w sklepach sprawia, że przyszłoroczna waloryzacja rent i emerytur może być dwucyfrowa i osiągnąć poziom 18,1 proc. Wiele wskazuje na to, że 2023 rok będzie ostatnim, kiedy wskaźnik waloryzacji może być rekordowo wysoki. W 2024 roku wskaźnik ten może być znacząco niższa.

Pieniądze/Youtube
Pieniądze/Youtube
Pieniądze/Youtube

Rada Polityki Pieniężnej wskazuje z 50 procentowym prawdopodobieństwem, że inflacja będzie kształtowała się na poziomie 2,2-6 proc. Jest to dobra wiadomość, bo będzie to oznaczało, że ceny przestaną tak gwałtownie rosnąć.

Przy założeniu, że utrzyma się obserwowana obecnie dynamika wzrostu płac (13,4 proc.), a inflacja mieściła będzie się na poziomie założonym przez RPP, należy spodziewać się wzrostu rent i emerytur na poziomie 8,7 proc.

Oznaczałoby to, że waloryzacja świadczeń w 2024 roku byłaby niemal dwukrotnie niższa niż ta, jaką prognozuje się na marzec przyszłego roku, ale wyższa niż ta, jaką otrzymali seniorzy w bieżącym roku.

Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360
Pieniądze/Youtube @Aktualności 360

Warto przypomnieć, że choć inflacja zacznie spadać, nie oznacza to, że ceny zaczną spadać. Oznacza to to, że nie będą one już tak szybko rosły.

Jak myślicie, czy sprawdzą się prognozy RPP dotyczące inflacji w 2023 roku?

To też może cię zainteresować: Zaskakujące informacje obiegły media. Czy Władimir Putin i jego nieformalna partnerka po raz kolejny zostaną rodzicami

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Anita ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” przeżyła sytuację, która mrozi krew w żyłach. Gdy spojrzała na wyświetlacz telefonu nie mogła uwierzyć

O tym się mówi: Zaskakujące dla Donalda Tuska wyniki najnowszego sondażu. Wiadomo, co Polacy uważają na temat relacji polityka z władzami Niemiec. Wynik powala