Jak przypomina portal "Super Express", Główny Urząd Statystyczny podał wstępne inormacje na temat tego, ile wyniosła inflacja w czerwcu. Z szacunków tych wynika, że wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. porównując dane rok do roku. Największy udział we wzroście miały ceny paliw. Specjaliści nie mają wątpliwości, że szczyt inflacji jest wciąż przed nami - będzie jeszcze drożej. Jak będzie wpływać to na wysokość otrzymywanych przez seniorów dodatków?

O ile wzrosną dodatki do emerytur?

Wskaźnik waloryzacji uzależniony jest od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest tzw. "inflacja w gospodarstwach emeryckich", drugim zaś 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzeń dla osób pracujących. Tylko w czerwcu tego roku inflacja kształtowała się na poziomie blisko 16 procent, a to zdaniem ekspertów na pewno nie koniec.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

To z pewnością będzie miało przełożenie na wysokość marcowych waloryzacji świadczeń seniorów i wypłacanych im dodatków. "Super Express" wskazuje, że na ten moment waloryzacja mogłaby wynieść nawet 18,3 proc. Na jaki wzrost dodatków to by się przełożyło?

Pobierany przez uprawnionych dodatek kombatancki przy takim poziomie waloryzacji wzrósłby o 46,92 zł i wyniósłby po podwyżce 303,36 zł. Dodatek kompensacyjny wynosiłby 45,82 zł, co ozcza wzrost o 7,08 zł. Inwalidzi wojenni mogliby liczyć na wzrost wypłacanego im dodatku o 179,67 zł.

Pieniądze/Youtube @ESKA INFO
Pieniądze/Youtube @ESKA INFO
Pieniądze/Youtube @ESKA INFO

Dodatek dla żołnierzy zostałby podniesiony o 46,92 zł. Dodatek pielęgnacyjny po waloryzacji wynosiłby już nie 239,66 zł, ale 283,51 zł - to oznacza wzrost o 43,85 zł. Osoby, które uprawnione są do dodatku dla sieroty zupełnej, mogliby liczyć na wzrost rzędu 88,20 zł.

Myślicie, że przyszłoroczna waloryzacja rent, emerytur i dodatków będzie jeszcze wyższa niż zapowiadają to obecne prognozy?

To też może cię zainteresować: Niebo nad jednym z miast zrobiło się zielone. Niecodzienne zjawisko wywołało niepokój mieszkańców. Co się właściwie stało

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Czyszczenie kostki brukowej nie musi być żmudne i kosztowne. Można to zrobić szybko i tanio

O tym się mówi: Zaskakująca oferta pracy pojawiła się w jednym z polskich miast. Zarobki na tym stanowisku zaskakują wysokością