Prezydent wraz z małżonką, polską delegacją rządową i całą załogą rosyjskiego Tupolewa, zginęli w smoleńskim lesie 10 kwietnia 2010 roku.

Metropolita krakowski w mocnych słowach o zasługach zmarłego w smoleńskim lesie prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez TVP World (@tvp_world)

Wsiadając na pokład Tu-154, Maria i Lech Kaczyńscy pragnęli wziąć udział w 70-leciu zbrodni katyńskiej. Tuż przed tymi wydarzeniami, Bronisław Komorowski podczas radiowego wywiadu stwierdził, że nie są zbadane jego losy jako kandydata na prezydenta, gdyż wiele się może zdarzyć, na przykład obecny prezydent będzie gdzieś leciał...

Msza święta, poza rocznicą urodzin zmarłego prezydenta i miesięcznicą pochówku pary prezydenckiej, odprawiona została także w intencji Jarosława Kaczyńskiego, a homilia wygłoszona została przez metropolitę krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego.

Jego słowa były oddaniem najwyższego hołdu ówczesnemu prezydentowi - Świętej pamięci pan profesor Lech Kaczyński, prezydent Rzeczpospolitej Polski, od 12 lat spoczywający na Wawelu – coraz bardziej jasno widzimy to wszyscy – w swojej służbie narodowi i państwu, w swym oddaniu prawdzie, w swej trosce o własną wolność i o wolność Polski i Polaków królom był równy - wybrzmiało z ust metropolity.

O tym się mówi: 73. rocznica urodzin św. pamięci Lecha Kaczyńskiego. Marta Kaczyńska przybyła z rodziną. Czym zaskoczyła jej młodsza córka

Zerknij: Była jurorka "Tańca z Gwiazdami" szczerze o trudnych chwilach z tamtego okresu. Co spotkało Olę Jordan