Jak podaje portal "Interia", Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące inflacji w maju. Względem analogicznego okresu w ubiegłym roku odnotowano wzrost rzędu 13,9 proc. Z danyh GUS wynika, że najmocniej wzrosły koszty związane z transportem (25,8 proc.), utrzymaniem mieszkania (19,2 proc.) i zakupem żywności (14,1 proc.). Drożej kosztuje nas również wyjście do restauracji, czy nocleg w hotelu (15,7 proc.).

GUS podał oficjalne dane dotyczące inflacji

Z danych przekazanych przez GUS wynika, że maj to kolejny miesiąc, w którym zanotowaliśmy kolejny wzrost inflacji. Wzrost cen mocno uderzył po kieszeni osoby, które zdecydowały się na zakup opału. Ten jest aż o 101,5 proc. droższy niż miało to miejsce w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ceny gazu wzrosły o 46,4 procent. Niewiele mniej wzrósł olej napędowy, który kosztuje obecnie o 40,1 proc. W przypadku gazu LPG wzrost wynosi 54,1 procent. W przypadku żywności porównywanej rok do roku odnotowaliśmy wzrost o 14,1 proc. - w porównaniu z kwietniem, w maju ceny żywności wzrosły o 1,3 proc. Najwyżej wzrosły ceny mąki (34 proc.) i pieczywa (26,5 proc.).

Drożej płacimy za miesą, w ciągu roku jego ceny wzrosły średnio o 28,9 proc. Największy wzrost w tej kategorii zanotowaliśmy w przypadku mięsa drobiowego (41,1 proc.). W ujęciu rocznym ceny masła wzrosły o 28,9 proc., cukier był w maju tego roku droższy o 36,4 proc. względem analogicznego okresu w 2021 roku.

Sklep/YouTube @Delikatesy Justynka
Sklep/YouTube @Delikatesy Justynka
Sklep/YouTube @Delikatesy Justynka

Do góry idą również ceny wypoczynku. W maju tego roku wyjazdy krajowe wzrosły względem ubiegłego o 14,4 proc., a zagraniczne wyjazdy zorganizowane wzrosły o 33,3 proc. Niestety wiele wskazuje na to, że wzrosty cen będą nam towarzyszyły jeszcze przez jakiś czas.

Jak radzicie sobie z galopującą inflacją?

To też może cię zainteresować: Kamil Sipowicz ujawnia co Kora przeżyła w ośrodku w Jordanowie. Potwierdza to doniesienia o skandalicznym traktowaniu wychowanków przez zakonnice

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Michał Wiśniewski podzielił się przykrymi doświadczeniami. Opisał, jak funkcjonują placówki opiekuńcze w naszym kraju

O tym się mówi: Pilny apel policji. Zaginął 17-letni Szymon. Wyznaczono nagrodę za pomocne w odnalezieniu chłopca informacje