Jak donosi Super Express, Andrzej Duda 14 czerwca bieżącego roku złożył podpis pod projektem nowelizacji związanej obniżeniem stawki PIT o 5%.

Prezydent złożył podpis. Jakie zmiany zatwierdził?

Według projektu nie będzie ona wynosiła 17% jak dotychczas, lecz 12%, przed co pewna grupa podatników powinna uzyskać od 1 lipca wyższe wynagrodzenia za sprawą zmniejszenia zaliczki na uiszczenie opłaty podatku dochodowego. Jest to sporo obniżka mająca wpływ na każdego podatnika.

Co to oznacza dla klasy średniej?

Chociaż rozwiązanie to właśnie ma wejść od 1 lipca w życie, w rocznym rozliczeniu stawka odnosić się będzie do całości roku.

W związku z tym początek w 2023 roku przynieść powinien w dużej grupie podatników zwrot z tytułu nadpłaconej do czerwca zaliczki.

Przypomnijmy, że rząd jakiś czas temu zaoferował wprowadzenie ulgi dla klasy średniej mające za zadanie zrekompensowanie nowych, niekorzystnych dla podatników zasad rozliczenia składki zdrowotnej.

Ulga ta objęła również przedsiębiorców rozliczających się wedle podatkowej skali, co według ekspertów wywołało chaos, gdyż zostało dodane do nowego polskiego ładu w ostatniej chwili. Teraz dowiadujemy się, że ulga dla klasy średniej została wycofana przez rząd. Warto pamiętać, że rozszerzona została w pewnym momencie definicja klasy średniej.

O tym się mówi: Osoby bezdzietne i samotne mogą liczyć na spory zastrzyk gotówki. Kto jeszcze może skorzystać z dodatkowych 1300 złotych

Zerknij: Pilna informacja o zaginionym seniorze. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach. Panu Józefowi grozi niebezpieczeństwo