Jak podaje portal "Dzień dobry TVN", pilotażowy program bezwarunkowego dochodu podstawoweo obejmować ma singli, osoby bezdzietne, a także tych, którzy posiadają potomstwo. Osoby, które zakwalifikowałyby się do programu, otrzymywałyby miesięcznie 1300 zł przez okres 2 lat. Poznajcie szczegóły!

Kto może liczyć na 1300 zł bezwarunkowego dochodu podstawowego

Idea bezwarunkowego dochodu podstawowego zakłada, że każdy obywatel otrzymywałby określoną kwotę miesięcznie, niezależnie od tego, czy byłby zatrudniony, czy też nie. Ma on zostać wprowadzony w Polsce, choć póki co, tylko w ramach ekspertymentu społecznego. Biorący udział w projekcie, otrzymywaliby co miesiąc 1300 zł.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Projekt ma zostać przeprowadzony w kilku miejscowościach znajdujących się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, niedaleko granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Ma obejmować nie tylko osoby posiadające dzieci, ale także bezdzietnych obywateli i osoby nie będące w formalnych związkach.

Eksperci wskazują, że zapewnienie bezwarunkowego dochodu podstawowego sprawiłoby, że znacząco spadłoby uzależnienie od innych osób, który mogą owo uzależnienie wykorzystywać do własnych celów. Pracownik miałby szansę przeciwstawić się kierownikowi, który go wyzyskuje. Także osoby zmagające się z przemocą (także ekonomiczną) ze strony partnera, miałyby szansę wyrwać się z takiej relacji.

Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360
Pieniądze/YouTube @Aktualności 360

Realizację eksperymentu zaplanowano na dwa lata. Region Warmii i Mazur został wybrany nieprzypadkowo - to właśnie on wypada najsłabiej na tle pozostałych obszarów kraju, nie tylko pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej, czy stopy bezrobocia. W projekcie może wziąć udział od 5 do 31 tysięcy osób.

Co sądzicie o założeniach eksperymentu?

To też może cię zainteresować: Nie na takie informacje czekali seniorzy. Decyzja zapadła i nie ma już od niej odwrotu. O co dokładnie chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Rzecznik Kremla wyjawił, co jest prawdziwym celem inwazji Rosji na Ukrainę. Wiele osób będzie zaskoczonych słowami Dmitrija Pieskowa. Co się dzieje

O tym się mówi: “Sanatorium miłości”. Anna szczerze o postępowaniu Piotra po programie. Nikt się tego nie spodziewał