Jak przypomina portal "Super Express", w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że doszło do wykrycia w Polsce pierwszego przypadku małpiej ospy. Pacjent ma przebywać obenie w warszawskim szpitalu zakaźnym mieszczącym się przy ulicy Wolskiej. Z informacji przekazanych przez dyrekcję szpitala wynika, że chorobę wykryto u dorosłego mężczyzny. Zakażony ma czuć się dobrze.

Małpia ospa już w Polsce

W piątek Adam Niedzielski potwierdził, że w Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Szef resortu zdrowia wskazał, że do tej pory pojawiło się około 10 przypadków, w których poderzewa się zakażenie małpią ospą. Zakażenie udało się potwierdzić u młodego mężczyzny, który przebywa obecnie w szpitalu.

Dyrektorka warszawskiego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego Agnieszka Kujawska-Misiąg potwierdziła, że mężczyzna zakażony małpią ospą, przebywa właśnie w tej placówce. Jego stan ma być dobry.

Szpital/YouTube @TV Gorzów
Szpital/YouTube @TV Gorzów
Szpital/YouTube @TV Gorzów

Czym jest małpia ospa?

Małpia ospa jest chorobą zakaźną, pochodzenia odzwierzęcego. Pierwszy przypadek choroby został potwierdzony w 1958 roku u małp - stąd też choroba wzięła swoją nazwą. Osoby zakażone skarżą się na występowanie gorączki, bólów głowy i wysypkę, która najpierw pojawia się na twarzy, a potem na całym ciele.

Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z wydzielinami osoby zainfekowanej (np. ślina). Wśród objawów, jakie mogą pojawić się w przebiegu małpiej ospy lekarze wymieniają również bóle mięśni i ogólne zmęczenie. Specjaliści uspokajają, że nie ma powodu do obaw, a patogen jest pod stałą obserwacją.

Małpia ospa/YouTube @Czasy ostateczne
Małpia ospa/YouTube @Czasy ostateczne
Małpia ospa/YouTube @Czasy ostateczne

Obawiacie się wirusa małpiej ospy?

To też może cię zaineresować: Łukasz Szumowski wspomina swoje ministerium. Padły bardzo szczere słowa. Co takiego powiedział były minister zdrowia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Enrique Iglesias zrobił show. To zaskoczyło Polaków. Jego koncert okazał się prawdziwym pokazem energii scenicznej

O tym się mówi: Władimir Putin „potrzebował pilnej pomocy medycznej” po tajemniczym osłabnięciu. Kremlowski informator ujawnia