Jak podaje portal "Interia", doszło do wykrycia pierwszego przypadku zakażenie małpią ospą w Polsce, o czym poinformował w piątek 10 czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski. Poznajcie szczegóły!

Małpia ospa objawy

Małpia ospa to zakaźna choroba, która występuje głównie w zachodniej i środkowej części kontynentu afrykańskiego. Wirus ten niezbyt łatwo rozprzestrzenia się wśród ludzi. Główną drogą, na jakiej dochodzi do zakażenia, jest kontakt z płynami ustrojowymi zakażonej osoby (np. ślina).

Większość osób, które chorują na małpią ospę, wraca do zdrowia po kilku tugodniach i to bez konieczności specjalistycznego leczenia. Naukowcy przyznają, że zaskoczeniem jest dla nich fakt rozprzestrzenienia się choroby poza granice Afryki, bo jest to "nowe zachowanie wirusa". Podkreślają jednak, że na ten moment podkreślają, że nie ma powodu do obaw.

Małpia ospa/YouTube @Czasy ostateczne
Małpia ospa/YouTube @Czasy ostateczne
Małpia ospa/YouTube @Czasy ostateczne

W przebiegu małpiej ospy występują gorączka, ból głowy, a także wysypka - pojawiająca się najpierw na twarzy, a potem na reszcie ciała. Z informacji WHO wynika, że objawy ustępują po dwóch lub trzech tygodniach. Rzadziej pojwia się osłabienie, bóle mięśni i pleców, a także powiększenie węzłów chłonnych.

Pierzy przypadek małpiej ospy w Polsce

W trakcie piątkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował, że do tej pory w naszym kraju podejrzewano chorobę w 10 przypadkach. Dziś już wiemy, że pierwszy przypadek choroby jest już w naszym kraju.

Adam Niedzielski/YouTube @Janusz Jaskółka
Adam Niedzielski/YouTube @Janusz Jaskółka
Adam Niedzielski/YouTube @Janusz Jaskółka

W ostatnim czasie przypadki małpiej ospy zanotowano w wielu krajach na świecie, także na kontynencie europejskim. Do tej pory chorobę zanotowano między innymi w Niemczech, Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji.

Obawiacie się większej liczby przypadków małpiej ospy w Polsce?

To też może cię zainteresować: Krystyna Janda została zmuszona do sprzedaży domu w centrum Warszawy. Liczy na podziękowania od ministra. O czym mowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Irena Santor podjęła decyzę dotyczącą swojego powrotu na scenę. Jej fani mieli nadzieję, że sprawy potoczą się zupełnie inaczej

O tym się mówi: Małgosia z programu "Rolnik szuka żony", podjęła decyzję o zmianie. Jakie nadrobiła zaległości w wyglądzie