Jak podaje portal "Super Express", w czwartek 9 czerwca Senatorzy przyjęli bez poprawek ustawę przyznającą seniorom dodatkowe czternaste świadczenie. Z szacunków wynika, że dodatkowe świadczenie trafi do około 9 milionów seniorów. Nie wszyscy dostaną świadzenie w pełnej kwocie. Poznajcie szczegóły!

14. emerytura już niebawem trafi do seniorów

Czternasta emerytura zostanie wypłacona w kwocie minimalnego świadczenia (1338,44 zł brutto), choć dotyczy to tylko tych seniorów, którzy pobierają emeryturę w kwocie nie przekraczającej 2900 zł. Po przekroczeniu przyjętego progu, czternastka będzie wypłacana według zasady "złotówka za złotówkę".

Pieniądze/YouTube @Wiadomości
Pieniądze/YouTube @Wiadomości
Pieniądze/YouTube @Wiadomości

Zgodnie z tą zasadą, jeśli emerytura przekroczy próg o 100 zł, dokładnie o tyle zostanie pomniejszona czternastka. Co ważne, w przygotowanej ustawie znalazł się zapis, że dodatkowe świadczenie nie będzie wypłacane w kwocie niższej niż 50 zł.

W przypadku czternastej emerytury nie ma konieczności składania wniosku o jej wypłacenie. Otrzyma ją każdy, kto do 24 sierpnia bieżącego roku nabędzie prawo do emerytury lub renty. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane pomiędzy 25 sierpnia a 20 września.

Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas
Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas
Pieniądze/YouTube @Świat Wokół Nas

Czternasta emerytura nie podlega ani potrąceniom, ani egzekucjom komorniczym. Rząd zapowiada, że czternasta emerytura nie zagości na stałe w kalendarzu wypłat dla seniora. Zdecydowano się na jej wprowadzenie ze względu na trudną sytuację związaną z wysoka inflacją i szalejącą drożyzną. Podobnie wskazywano jednak i w zeszłym roku.

Myślicie, że w przyszłym roku rządzący nie zdecydują się na wypłatę czternastej emerytury?

To też może cię zainteresować: Olga Bończyk zabrała głos w sprawie pogłosek o romansie ze Zbigniewem Wodeckim. Co wyznała po latach

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Dorota Gardias przechodzi przez trudny okres w jej życiu. Potwierdziła niepokojące plotki. O czym mowa

O tym się mówi: Krzysztof Rutkowski zabrał głos w sprawie nagrania, które wyciekło do mediów. Co udało się ustalić na temat podsłuchów u Cichopek i Kurzajewskiego