Jak podaje portal "Super Express", seniorzy mogą liczyć w tym roku nie tylko na 13. i 14. emeryturę, ale szereg dodatków i zasiłków. Kto może z nich skorzystać i ile one wynoszą?

Dodatek osłonowy

Rząd zdecydował się wprowadzić w tym roku dodatek osłonowy, który ma zniwelować wzrost cen energii i gazu. Wypłacany jest w dwóch ratach - pierwsza do 31 marca, druga do 2 grudnia 2022 roku. Dla osób z jednoosobowych gospodarstw domowych przysługuje 400 zł. O 200 złotych więcej dostaną osoby z dwu- i trzyosobowych gospodarstw.

Cztero- i pięcioosobowe gospodarstwa mogą liczyć na wypłatę 850 zł, a rodziny składające się z co najmniej sześciu osób mogą otrzymac 1150 zł. W przypadku dodatku osłonowego obowiązuje próg dochodowy. Dla osób samotnych wynosi on 2100 zł brutto, dla rodzin to 1500 zł brutto na osobę.

Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka
Pieniądze/YouTube @DDA Beczka

Dodatek pielęgnacyjny

Z dodatku pielęgnacyjnego może skorzystać każdy senior, który skończył 75. rok życia. Przysługuje on równie tym osobom, które nie są już zdolne do samodzielnej egzystencji i do pracy. Wysokość dodatku to 254,44 zł w skali miesiąca.

Osoby, które osiągną wiek przewidziany w ustawie, nie muszą składać żadnego wniosku, bo świadczenie będzie im wypłacane automatycznie. Młodsze osoby, którzy spełnią warunki do przyznania dodatku, powinny złożyć odpowiedni wniosek.

Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha
Pieniądze/YouTube @UZdzicha

Zasiłek pielęgnacyjny

Seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia, jeśli są niezdolni do samodzielnej egzystencji, mogą liczyć także na zasiłek pielęgnacyjny. Aby móc z niego skorzystać, niezbędne jest złożenie wniosku. Niestety, nie mogą z niego skorzystać osoby pobierające dodatek pielęgnacyjny, a także ci seniorzy, którzy przebywają w domu opieki.

Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest co miesiąc w kwocie 215,84 zł.

Co sądzicie o wysokości dodatków?

To też może cię zainteresować: Wystrój mieszkania Anny Popek może zadziwić wiele osób. Kobieta postawiła na roślinne dekoracje, ale nie tylko

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Każdy z nas marzy o pięknym i zachwycającym ogrodzie. Jak zatem pozbyć się szkodników, które mogą go zrujnować

O tym się mówi: Premier pokazany jako wzór do naśladowania. Mateusz Morawiecki został nazwany „pielgrzymem pokoju” za swoje działania